Hava savunma sistemleri arasında rekabet artıyor

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan HAWK Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS), Libya’daki Vatiyye Hava Üssü’ne konuşlandırıldı. Türkiye bölgede niçin hawk sistemini tercih etti? Bölgede kullandığı diğer hava savunma sistemleri neler? Detaylar haberimizde…

Türkiye Cumhuriyeti ile Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri, Libya’da ki faaliyetlerine devam ediyor. Hem Libya’da bulunan Savunma Güvenlik İş Birliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığında hem de Sirte şehrinde aktif olarak görev olan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birlikler, Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine aktif olarak destek vermeye devam ediyorlar.

111

Libya’da bir adet hava ve bir adet deniz üssü kurmayı amaçlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde Vatiyye Hava Üssü’ne konuşlanmaya başladı. Türk Hava Kuvvetleri’ne tahsis edilen ve Mayıs 2020’de Hafter güçlerinden temizlenen Vatiyye Hava Üssü’ne, “Oded Berkowitz” isimli Twitter kullanıcısına göre MIM-23B HAWK Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi bataryası konuşlandırıldı. Türk Hava Kuvvetlerine ait aynı sistem daha önce de Trablus şehrine konuşlandırılmıştı. Vatiyye Hava Üssü’ne yakın gelecekte bazı insansız hava araçlarının da konuşlandırılacağı bölgeye hakim olan askeri uzmanlar tarafından düşünülüyor.

211

HAWK HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde uzun yıllardır görev yapan sistem; Azami menzili 40 km, etkili menzili 18 km olan orta irtifa hava savunma sistemidir. Sistemde yer alan füze fırlatıcıda 3 füze bulunmaktadır. Sistemde AN/MPQ-64 Sentinel 3D Radar ile AN/MPQ-61 HPI Aydınlatma Radarı bulunmaktadır. ABD’nin envanterden çıkarma kararı aldığı MIM-23 Hawk HSF sistemi 2001 yılında 270 Milyon dolar maliyetle tedarik için imzalar atıldı. İçerisinde; 8 adet Atış ünitesi, 24 adet Füze bataryası, 175 adet MIM-23B Hawk füzesi, 8 adet MPQ-64 Sentinel 3D hava savunma radarı olacak şekilde sistem 2005 yılında modernize edilmiş olarak Türk Hava Kuvvetlerine, TURK HAWK XXI adını alarak teslim edildi.

HAWK VURULDU İDDİASI !

UMH güçleri tarafından kontrolü devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da bulunduğu kritik Watya Hava Üssü’ne 5 Haziran 2020 gecesi Fransız yapımı Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş uçakları tarafından bombalandığı ifade edildi. Darbeci Hafter bağlısı Libya Ulusal Ordusu (LNA) propaganda hesapları üssün yaklaşık 9 kez vurulduğunu ve TSK tarafından konuşlandırılan MIM-23B Hawk sistemlerinin bazılarının imha edildiğini ifade ettiler. Kimi kaynaklar Birleşik Arap Emirlikleri bağlısı uçakların saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia ederken kimi kaynaklar da saldırının yaşanmadığını iddia etti. Askeri uzmanlara göre ise, eğer saldırı yaşandı ise ABD’nin envanterden çıkarma kararı aldığı bir sistemi bölgede kullanan Türkiye’nin bölgede taktiksel bir oyun kurmak için bu sistemi kullandığını düşünüyorlar.


411