ABD, Fransa ve Almanya ekipleri Antakya'da birlikte çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yardım için Türkiye’ye gelen ABD, Fransa ve Almanya ekipleri, depremin 178. saatinde mucize için seferber oldu.

AA’nın aktardığına göre, depremin 178. saatinde Antakya Cebrail Mahallesi’ndeki bir apartmanın enkazında sağ olduğu tespit edilen üç kişinin kurtarılması için ABD, Fransa ve Almanya ekipleri ortak çalıştı. 

AA muhabirine konuşan Hatay’da görevli Fransız arama kurtarma ekibinin lideri Albay Jean-Philippe Nicot, ekibinin 73 kişiden oluştuğunu ve yedi gündür aralıksız çalışmalarını sürdüklerini söyledi. 

Deprem haberini ilk aldıklarında çok üzüldüklerini dile getiren Nicot, “Hepimiz Türk halkı için üzüldük ve elimizden gelenin en iyisini yapmak, mümkün olduğunca çok hayat kurtarmak gibi bir duyguya kapıldık. Bulunduğumuz yerde felaketi görebiliyoruz, herkes sokakta, aynı zamanda korkunç bir manzara ama biz bu duygunun üstesinden gelmek ve insanları kurtarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak için eğitildik” dedi.

ABD’li arama kurtarma ekibinin lideri Brock Mayer da depremin ardından Türkiye’ye ulaşmak için seferber olduklarını açıkladı.

ABD’li Mayer, yaklaşık 30 saattir aralıksız çalıştıkları enkazda üç kişinin bulunduğunu tahmin ettiklerini söyleyerek, “Yerin çok derinlerindeler ve onları ilk köpekler aracılığıyla keşfettik. Aslında buradaki yerel halk bizi bu binaya yönlendirdi. Türk ordusundan bazı arkadaşlarla görüştük ve Türk ordusu termal kameralarını getirip görüntü aldılar ve ‘evet bir ihtimal var’ dediler. Yani birçok farklı insan birlikte çalışıyor” diye konuştu.

Alman askeri özel kuvvetlerden arama kurtarma gönüllüsü de Fransız ve ABD ekibiyle ortak çalıştıklarını ifade ederek, “Bu, Avrupa’nın en büyük felaketi. Binadaki işler de çok zor ama insanları dışarı çıkarmaya hazırız” dedi.