Akıllı telefonlar kanserin kokusunu alabilir mi?

Nesnelerin interneti kokuya kadar geldi. Son olarak dokunma hissinin teknolojik cihazlara eklenmesinin ardından koronavirüs sürecinde koku duyusu da akıllı cihazlara eklenecek.

Dünya genelinde en fazla tercih edilen akıllı cihazların birçoğu birden fazla duyguyu aynı anda karşı tarafa iletebilecek donanımları ile günlük hayatın vazgeçilmezleri haline geldi. 

Son olarak koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde özel eğitimli köpeklerin kanser, parkinson ve sıtma gibi hastalıklara sahip kişilerin vücut kokularından hastalıkların teşhis edilmesi konusunda eğitildi ve başarılı sonuçlar elde edildi. 

MIT'de araştırmacı bilim insanı Andreas Mershin, Vox podcastinde akıllı telefon teknolojisinde gelinen son noktayı açıkladı. 

Akıllı telefonlara 'koku alma' özelliğinin eklenmesine çok az bir süre kaldığını vurgulayan Mershin, "Bence şimdi olduğu yerden tamamen bir telefonun içine almak için belki beş yıl, belki biraz daha az uzaklıktayız" dedi. 

Geç teşhis edildiğinde tedavisi sürecinde zorluklar yaşanan hastalıkların tespit edilebilmesi için akıllı telefonlara koku özelliğinin eklenmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Mershin, milyonlarca kişinin bu teknolojiyi aynı anda edinebileceğini belirtti.