Hantavirüs de Koronavirüs gibi yayılır mı?

Dünya, Çin'in Wuhan şehrinden yayılan Koronavirüs ile mücadele ederken, aynı ülkede adını uzun zamandır duymadığımız Hantavirüs bir kişinin ölümüne sebep oldu. Hantavirüs nedir? Hantavirüs nasıl yayılıyor? Hantavirüs, Koronavirüs gibi hızlı yayılan bir virüs mü? İşte Hantavirüs ile ilgili bilmediklerimiz...

Çin'in Yunnan eyaletinden Shandong eyaletine otobüsle yolculuk yapan bir kişi hayatını kaybetti. Çıkan sonuçlarda kişinin Hantavirüsü'ten öldüğü belirlendi. Otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı.

HANTAVİRÜS NEDİR?

Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs, ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını alır. Hantavirüs'nün sebep olduğu Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, pulmoner sendrom (HPS)’a neden olan Hantavirus tipi daha çok Amerika kıtasında görülmektedir. Yakın zamanda Türkiye'de ortaya çıkan kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin etkeni olan nairovirüs de yine bunyaviridae ailesindendir.

 HANTAVİRÜS ARJANTİN'DE DE CAN ALMIŞTI

Koronavirüs'ün aksine, Hantavirüs ilk defa tespit edilen bir virüs değil. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 2019'da Arjantin'de görülen Hantavirüs salgınında 11 kişi hayatını kaybetmişti.

HANTAVİRÜS HASTALARI KARANTİNAYA ALINIYOR MU?

Böbrek yetmezliğine ve ölüme yol açabilen bu virüs, insanlara farelerden bulaştığı için hastaların karantinaya alınması gerekmiyor.

 HANTAVİRÜS KORONAVİRÜS GİBİ HIZLI YAYILIR MI?

Hantavirüs Koronavirüs gibi hızla yayılamaz, çünkü Hantavirüs olan biriyle temas eden başka bir insana geçmez. Fareler ve diğer bazı kemirgenler Hantavirus taşıyıcısıdır. Özellikle kırsal bölgelerde ciddi tehlike teşkil ederler. Dünyada da oldukça yaygındır.

Kemiricilerde kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur. Viremi neticesinde virüsler en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve akciğerlerine yerleşir. Virüsü taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir. İnsana bulaşma yolunun özellikle enfekte kemirgenlerinin çıkartıklarının, solunması aracılığıyla olduğu düşünülmektedir.

 BODRUM KATLARINA VE KÖMÜRLÜKLERE DİKKAT

Tüm bu bulguları göz önüne aldığımızda Hantavirüsün bizi Koronavirüs gibi çok tedirgin edecek yanı yok. Koronavirüs ilk ortaya çıktığı günden bugüne tüm uzmanlar aynı uyarıda bulunuyor; temizliğinize özen gösterin. Bu hayati uyarıyı Hantavirüs için de uyarlarsak insana bulaşması şimdilik mümkün görünmüyor. Apartmanımızın depolarını, bodrum katlarını, kömürlüklerini sık sık kontrol etmeli ve ilaçlamalıyız... Hantavirüs'te hastalığa sebep olan kemirgenler genelde böyle ortamlarda yaşarlar. Ancak temizliği hayatımızın birinci kuralı yaparsak bu tarz virüs ve hastalıklardan kurtulabiliriz.