İsrailli askerlere Hannibal Protokolü mü uygulanıyor?

İsrail medyasına konuşan bir savaş pilotunun açıklamasına göre, Hannibal Protokolü İsrailli askerlere uygulanıyor. Hamas'ın eline düşen İsrailli askerlerin esir olarak kalmasındansa ölmeleri karşı tarafa koz vermemeyi amaçlıyor. Bunun sonucunda kitlesel Hannibal tartışmaları gündeme geldi.

İsrail ile Hamas arasında gerçekleşen çatışmalarda her iki taraf da ağır kayıplar verirken İsrailli askerlerin bazılarının Hamas tarafından esir alınması, Hannibal Protokolü'nü gündeme getirdi.

Hannibal Protokolü, İsrail askerinin esir düştüğü anda ya da kurtarılamayacak durumdayken öldürülmesini emrediyor. İsrail'in bu protokoldeki amacı, esir düşerek karşı tarafa kazanılmışlık hissini yaşatmamak.

İsrail'in daha önce de uyguladığı "Hannibal Protokolü" insan hakları savunucuları tarafından eleştiriliyor.

İsrailli savaş pilotu Yarbay Nof Erez, İsrailli sivillerin esir olarak Gazze'ye götürülmelerini önlemek için ordunun, esirleri de öldürmeyi öngören "Hannibal Protokolü"nü bir noktada uyguladığının anlaşıldığını söyledi.

Hannibal Protokolü, ölü bir askerin rehin alınan bir askerden daha iyi olduğunu savunan bir düşünce biçimini yansıtıyor.

Protokol'ün temelinde ordunun bir askerin kaçırılmasını önlemek için gerekli her türlü eylemi yapmasına izin vermek gibi algılanabilir.