Koronavirüs: Hangi varyant kaç ülkede görüldü?

Koronavirüsün mutasyonları olan alfa, beta, gama, delta/delta plus ve lambda varyantları, büyük çoğunluğu aşılanan ülkelerin vaka sayılarını yeniden tırmanışa geçirdi. Peki, koronavirüsün bu varyantları ilk olarak hangi ülkede görüldü ve kaç ülkeye yayıldı? Türkiye'de görülen varyantlar hangileri?

Dünyanın, mutant virüs paniği giderek büyüyor. Salgına çere olabilecek aşılama çalışmaları hızla devam ederken, koronavirüsün (Covid-19) alfa, beta, gama, delta (delta plus) ve Lambda varyantları çok sayıda ülkede görülmeye başlandı. Özellikle halkın büyük çoğunluğunun aşılandığı ülkelerde dahi koronavirüs vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmiş olması tedirginliği bir kez daha artırdı. 

110

Vakaların büyük çoğunluğu, ilk kez Hindistan’da görülen delta türünden kaynaklanıyor. Bu güne dek 85’i aşkın ülkede görülen delta varyantı ile ilgili sorular henüz tam yanıtlanamamışken, şimdi delta plus kendini göstermeye başladı. 

210

Salgını domine eden delta mutantının kuzeni olarak adlandırılan delta plus varyantı adını ilk kez mart ayının ortalarında bilimsel makalelere yazdırdı. Şu ana kadar, aralarında ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye'nin de olduğu 10'dan fazla ülkede görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Delta Plus varyantının Türkiye'de 3 ilde 3 kişide görüldüğünü bilgisini kamuoyuyla paylaştı. 

Delta mutantının yanı sıra koronavirüsün diğer varyantları olan alfa, beta, gama ve lambda da bazı ülkelerde yayılmaya başladı.

Peki, koronavirüsün bu varyantları ilk olarak hangi ülkede görüldü ve kaç ülkeye yayıldı? 

410