En çok kişisel veri toplayan uygulama hangisi?

Mobil uygulamalar, hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. İnsanları takip etmekten, oyun oynamaya, film izlemekten, hisse senetlerine yatırım yapmaya kadar birçok şey bu uygulamalar üzerinden gerçekleştiriliyor. Peki, ücretsiz olarak sunulan bu uygulamalar için aslında ne ödüyoruz?

Kısa bir süre önce Apple şirketi, gizlilik politikasını güncelledi. Bununla birlikte, farklı uygulamaların verilerimizi nasıl kullandığına dair daha net bilgiler ortaya çıktı. pCloud isimli bir bulut depolama şirketi, Apple tarafından yapılan bu güncellemeyi değerlendirerek hangi uygulamanın ne kadar veri paylaştığına dair bir inceleme yaptı.

Güncelleme ile Apple Store’da şirketlerin dahil etmesi gereken Uygulama Gizliliği etiketleri pCloud tarafından analiz edildi. Bir uygulamaya kaydolurken kabul edilen koşulların arasında verilerinizin kullanımı ve paylaşımıyla ilgilidir. Arama geçmişi, konum bilgileri, banka işlem detayları, rehber bilgileri ve daha birçok veri, uygulama tarafından depolanarak kullanılabilir ve hatta üçüncü taraflarla paylaşabilir.

Uygulamalar bu verileri birçok nedenden dolayı toplayabiliyor. Uygulama deneyimini daha iyi hale getirmek, hataları düzeltmek ve çalışma şekillerini iyileştirmek için bu veriler kullanılabilir. Ancak bu veriler aynı zamanda başka bir platformda reklam hedefi olarak da karşımıza çıkar. İnternette bakılan bir ürünün daha sonra başka bir alanda karşımıza çıkması bununla ilgilidir. Bu durum, verilerin üçüncü taraflarla paylaşılması ile gerçekleşir. Araştırma sonucu da gösteriyor ki, uygulamaların yarısından fazlası bu şekilde verileri paylaşıyor.

YOUTUBE VERİLERİN YÜZDE 42’SİNİ PAYLAŞIYOR

Youtube'daki her video aramasında kişisel verilerin yüzde 42'si başka bir yere gönderilir. Bu veriler, videolardan önce ve video sırasında görülen reklam türlerinin belirlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra, diğer sosyal medya platformlarında reklam hedefi alacak markalara da bu veriler satılabilir.

EN ÇOK VERİ PAYLAŞAN UYGULAMA INSTAGRAM

Instagram, tarama geçmişi ve kişisel bilgiler dahil olmak üzere çevrimiçi verilerin yüzde 79'unu başkalarıyla paylaşıyor. En çok veri paylaşan uygulama olan Instagram’da aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcı bulunuyor. Kullanıcı sayısı ve veri miktarı düşünüldüğünde, Instagram’ın bağlı olduğu Facebook’un oldukça ciddi oranda kişisel veriye sahip olduğu anlaşılıyor.

Verilerin paylaşılmasında ikinci sırada olan uygulama ise Facebook. Kişisel verilerin yüzde 57’sini paylaşan Facebok’un yanı sıra, Linkedin ve Uber Eats de yüzde 50’lik oranla sıralamada üst sıraları paylaşıyor. Just Eat, Grubhub ve My McDonald’s ise hiçbir kullanıcı verisini paylaşmayan nadir şirketlerden. Online alışveriş devi Amazon, kendi reklamları için minimum izleme ve üçüncü taraflara hiçbir veri aktarılmamasıyla güvenilir uygulamalardan.

EN GÜVENİLİR UYGULAMALAR HANGİLERİ?

Sosyal medya platformları, kendi pazarlamaları için kullanıcı verilerini kullanıyor. pCloud’un yaptığı araştırmaya göre, uygulamaların yüzde 80’i kullanıcı verilerini uygulama içerisinde ve dışında kullanıyor.

Uygulamalar arasında veri güvenliği açısından öne çıkanlar ise Clubhouse, Netflix ve Signal. Bunlara ek olarak Skype, Microsoft Teams, Telegram ve Google Classroom uygulamaları da güvenilirlik açısından üst sıralarda yer alıyor.

GOOGLE KULLANICI VERİLERİNİ TOPLADIĞINI AÇIKLADI

Apple’ın gizlilik politikasını güncellemesinin ardından, gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo, Google’ı kullanıcılarını gözetlemekle suçladı. Gizlilik etiketlerini yayınlamayı erteleyen Google, bu hafta kullanıcıların konumunu, finansal bilgilerini, tarama geçmişini ve ses verilerini topladığını açıkladı.