Avustralya Uzay Komutanlığı kurdu

Avustralya, Rusya ve Çin tehdidine karşı Uzay Komutanlığı kurduğunu duyurdu.

Rusya ve Çin tehdidine karşı uluslararası ittifaklarını geliştiren Avustralya, uzay odaklı bir savunma teşkilatı kurduğunu açıkladı. Savunma Bakanı Peter Dutton, Uzay Komutanlığı ile Avustralya’nın evrendeki yerini güvence altına alacağını söyledi.

ABD, Rusya ve Çin’in uzayda bir uyguyu yok edebilecek silahlar test ettiği ileri sürülüyor. Sadece Çin’in teorik olarak Avustralya’nın kablolu ve radyo iletişimini sağlayan Ulusal Geniş Bant Ağı’nı devreden çıkarabileceğine inanılıyor.

Uzay Komutanlığı’nın başındaki isim Cath Roberts, Avustralya’nın Pekin ve Moskova’nın faaliyetleriyle mücadele edememesinden endişe ettiğini ifade etti. Avustralya’ya yönelik tehditlere değinen Roberts, “ABD ile gerçekten yakınız. Onlara bir dereceye kadar güvenebiliriz, ancak tehditlerle başa çıkabilmemiz için kapasiteyi artırmamız gerekiyor” dedi.

Uzayı “paylaşılacak bir alandan ziyade alınabilecek bir bölge olarak gören” ülkeleri eleştiren Roberts, uzayın bu yüzyılda büyük askeri önem kazanacağını ve uluslararası bir çatışma alanı haline gelebileceğini söyledi.