Yeni bir silahlanma yarışı: Hipersonik füzeler

Son günlerde Kuzey Kore’den arka arkaya gelen hipersonik füze denemeleri, ülkeler arasındaki silahlanma yarışının gündemine oturdu. Diğer füzelere kıyasla çok daha hızlı olan hipersonik füzelerin savunma sistemleri ile engellenmesi oldukça zor. Peki, hangi ülkelerde hipersonik füze var?

Ses hızından beş kat daha hızlı olan hipersonik füzeler, ülkelerin savunma teknolojilerinde önemli çalışmalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Geleneksel füzelerin aksine izlenmesi oldukça zor olan hipersonik füzelerin savunma sistemlerini de devre dışı bırakabileceği öngörülüyor. Bu nedenle ülkeler arası silahlanma yarışında hipersonik füzelerin yeri çok önemli.

112

Askeri teknolojide dünyanın önde gelen ülkeleri hipersonik füze geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Bazı ülkeler henüz geliştirme aşamasındayken, bazı ülkeler ise füzelerle test yapmaya başladı. Peki, ülkelerin hipersonik füze yarışındaki son durumu nasıl?

212

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ABD ilk olarak Mart 2010’da nükleer kapasiteli bir hipersonik füzenin silahsız prototipini test etti. Yakın tarihli hükümet raporlarında, çoğu Savunma Bakanlığı’na ait olan hipersonik silah ve teknolojilerini geliştirmek üzere 70 çalışmanın olduğu kaydedildi.

Pentagon’un pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin ses hızının beş katından daha yüksek hıza sahip hipersonik bir silahı test ettiği ve bu silahın 2013’ten bu yana ilk başarılı testini gerçekleştirdiğini bildirdi.

412