Brezilya yüksek mahkemesi Telegram'ı askıya aldı

Rus yazılımcı tarafından geliştirilen ve kısa sürede popüler hale gelen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram Brezilya'da da yasaklandı.

Rus yazılımcı Pavel Durov tarafından WhatsApp'a alternatif olarak geliştirilen ve kısa sürede dünya genelinde milyonlarca kişiye ulaşan Telegram, ilk olarak Rusya'da yasaklanmıştı. 

Hemen ardından İran uygulamayı yasaklanan Telegram'a bir engelleme de Brezilya'dan geldi. Brezilya bir Yüksek Mahkeme yargıcı tarafından yayınlanan kararla, popüler mesajlaşma uygulaması Telegram'ın ülke çapında engellendi. 

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun favori iletişim kanallarından Telegram'ın yasaklanması kararını imzalayan Yargıç Alexandre de Moraes, engellemeye gerekçe olarak popüler uygulamanın "Brezilyalı yetkililerin emirlerine uymamasını ve dezenformasyon içerdiği tespit edilen mesajları kaldırmamasını" gerekçe gösterdi. 

Engelleme kararı, ekim ayında yeniden seçilebilmek için propaganda aygıtlarından birisi olarak Telegram'ı kullanmak üzere çalışmalara başladığı dönemde gelmesi dikkat çekti.