Yüz yüze eğitime geçen ülkeler ve alınan tedbirler...

Türkiye’de pandeminin başlangıcından bu yana neredeyse tamamen uzaktan eğitimle derslerine devam eden öğrenciler, okula gitmek için gün sayıyor. Peki, 6 Eylül’de açılması planlanan okullarda hangi önlemler alındı? Hangi ülkelerde yüz yüze eğitim başlayacak?

Covid-19 salgını nedeniyle birçok ülkede yüz yüze eğitime ara verildi. İlköğretimden üniversiteye kadar her kademeden öğrenci, uzaktan eğitim ile derslerine devam etti. Ancak aşılama hızının artmasıyla birlikte okullarda yüz yüze eğitim hazırlıkları başladı. İşte yüz yüze eğitime geçen ülkeler ve alınan önlemler…

112

TÜRKİYE

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 Eylül Pazartesi itibariyle tüm kademelerde yüz yüze eğitimin başlayacağını açıkladı. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına başlayacak öğrenciler, Covid-19 tedbirleri alınan okullarda haftada 5 gün yüz yüze eğitime katılacak.

“Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” tüm il milli eğitim müdürlüklerine gönderilerek okullardaki hijyen, maske kullanımı ve havalandırma gibi tedbirlerin alınması sağlandı.

212

Ayrıca öğretmen, eğitim personeli ve kantin çalışanları gibi okul içerisinde ve dışarısında görevli olan herkesin tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerildi. Aşı olmayanların ise haftada iki kez PCR testi ile taranması istenecek. Öğrencilere yönelik aşı ve PCR testi zorunlu tutulmadı. Ancak aynı ev içerisinde yaşayan velilere aşı olmaları yönünde çağrıda bulunuldu.

Zorunlu olarak istenen PCR testleri, devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılabilecek. Okullardaki maskeler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek. Mazeret dolayısıyla yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için EBA aracılığıyla eğitim verilmeye devam edilecek.

6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayan okulların birinci dönemi 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek. Birinci dönem ara tatili ise 15-19 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacak. 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayan yarıyıl tatili, 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak ve 7 Şubat Pazartesi günü itibariyle ikinci dönem başlayacak.

412