25 milyon çocuk rutin aşılarını kaçırdı

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle sağlık hizmetlerinin kesintiye uğramasından dolayı 25 milyon çocuğun rutin aşılarını kaçırdığı açıklandı.

UNICEF ve Dünya Sağlık örgütü tarafından hazırlanan bir rapora göre, dünya genelinde yaklaşık 25 milyon çocuk, koronavirüs pandemisi döneminde ülkelerdeki sağlık hizmetlerinde yaşanan kesintilerden dolayı yaygın hastalıklara karşı yapılan rutin aşılarını kaçırdı.

Genel olarak tetanoz, boğmaca ve difteri gibi hastalıklara karşı yapılan aşılarda 2019 yılından bu yana genel olarak düşüş görüldüğü kaydedildi.

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, aşı karşıtı ebeveynlerin kampanyalarının da etkili olduğu sürece ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, çocuk sağlığı için bir kırmızı alarmdır” dedi ve sözlerine “Bir nesilde çocukluk çağı aşılarında en büyük sürekli düşüşe tanık oluyoruz” ifadelerini ekledi.

Söz konusu raporda, 2019 yılından bu yana aşı olamayan çocukların, Endonezya, Filipinler, Nijerya, Hindistan ve Etiyopya’da olduğu belirlendi. En kötü etkiler ise Doğu Asya ve Pasifik’te görüldü.

BM tarafından yapılan açıklamada, “Açlık krizinin artan aşı açığı ile birleşmesi, çocukların hayatta kalması için tehdit yaratıyor” dedi.