Hangi ülkelerde aşı karşıtı gösteriler düzenleniyor?

Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs aşısının uygulanmasına karşı olan insanlar, meydanlarda bir araya gelerek protesto gösterileri düzenliyor. Düzenlenen gösterilerde; koronavirüs aşısının zorunlu hale getirilmesi, aşı pasaportu ve alınan birtakım önlemler protesto ediliyor.

Yunanistan’da sağlık çalışanları için aşının zorunlu hale getirilmesi ve bazı mekanlara giriş için aşı kartı istenmesi üzerine başkent Atina başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde protesto gösterileri düzenlendi. Başkent Atina’daki parlamento binası önünde toplanan protestoculara polis müdahale ederken, taraflar arasında çatışma çıktı. 

110

Geçtiğimiz günlerde yoğun bir şekilde protesto gösterilerine ev sahipliği yapan Fransa’da, İçişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına göre 160 binden fazla insan sokaklara döküldü. Koronavirüse karşı yeniden getirilen kısıtlamaları eleştiren insanlar, aynı zamanda aşı karşıtı sloganlar attı. Paris’teki Champs Elysees bulvarında bir araya gelen göstericiler ile polis arasında gerginlik yaşanırken, bazı protestocular gözaltına alındı.

210

Aşı karşıtlığı protestolarına ev sahipliği yapan bir diğer ülke ise İngiltere oldu. “Dünya çapında özgürlük için eylem” çağrısı ile bir araya gelen Trafalgar Meydanı’ndaki binlerce kişi, yeniden getirilen kısıtlamaları ve koronavirüs aşısını protesto etti.

İtalya’da ise yaklaşık 80 bin kişi sokaklara döküldü. Göstericiler, hükümet tarafından alınan birçok mekan ve etkinliğe girişte koronavirüs sertifikası göstermeyi zorunlu hale getirme kararına tepki gösterdi. İtalya hükümeti tarafından alınan aşı sertifikası kararı, 6 Ağustos tarihinden sonra uygulanacak. 

410