Rusya siber saldırıların hedefinde

Anonymous adlı hacker grubu, Rusya’ya karşı siber savaş başlattığını duyurdu. Hükümet ve kurumsal web sitelerinin de aralarında olduğu çok sayıda siteye saldırı gerçekleştirdi.

Dünya genelinde siber saldırılarıyla bilinen Anonymous adlı aktivist hacker grubu, Ukrayna’daki saldırıları nedeniyle Rusya’ya karşı siber savaş başlattığını duyurdu.

Siber güvenlik uzmanları, analiz edilen 100 Rus veri tabanından 92’sinin güvenliğinin ihlal edildiğini ve aralarında hükümet, internet sağlayıcıları ve kurumsal web sitelerinin de olduğunu bildirdi. Ayrıca devlet destekli haber ajansı RT ve Gazprom gibi büyük kuruluşların da saldırıya uğradığı ileri sürüldü.

Hacker grubun saldırılarında yüzlerce dosyanın adının “putin_stop_this_war” (Putin savaşı durdur) olarak değiştirildiği tespit edildi.

Siber Güvenlik Forumu Girişimi’nin kurucusu Paul de Souza, hükümet yetkisi olmadan siber savaş benzeri faaliyetler yürüten bilgisayar korsanlarının suç teşkil eden eylemlerde bulunduğunu söyledi. Ancak sosyal medyada çok sayıda kişi Anonymous’a destek mesajları paylaştı.

ÇİN’DEN SİBER SALDIRI AÇIKLAMASI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zao Lijian, Çin’deki bir ağı ele geçiren ABD’li hackerların Rusya ve Belarus’a siber saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. ABD’yi “hackleme imparatorluğu” olarak nitelendiren Lijian, diğer ülkelere yapılan siber saldırıların Çin üzerinden gerçekleştirilmesi konusunda endişeli olduğunu dile getirdi. Washington’a ise saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

Diğer yandan, Hollanda gibi ülkelerden de Çin ağlarına sızıldığı bilgisi paylaşıldı. ABD’nin yanı sıra Hollanda’nın Çin ağları üzerinden yüzde 87’si Rusya’ya olmak üzere siber saldırı yapıldığı iddia edildi.