Hangi ülkeler İsrail ile anlaşacak?

Salgınla girdiğimiz 2020 beraberinde pek çok değişikliği getirdi. İlk aylara salgın korkusuyla girilirken, akabinde dünya Ortadoğu’da patlayan füzelerle ve İran’da düşen Ukrayna yolcu uçağıyla uyandı. Değişim çanlarını çalan 2020 yılının belki de ilk politik değişimi Ortadoğu’da yaşandı. Zira uzun yıllardır düşman olan İsrail ve Arap ülkeleri anlaşma yoluna gitmeye başladı. İlk imzayı BAE atarken akabinde Bahreyn de Abu Dabi’nin yolundan gitti. Peki daha hangi ülkeler İsrail ile anlaşacak?

Geçtiğimiz ay İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) arasında normalleşme anlaşmasının olacağına dair söylentilerin medyaya yansıması Ortadoğu’da şok etkisi yaratmıştı. Zira İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmiş olması ve her geçen gün Filistinlilere yönelik uyguladığı baskının artmasına rağmen körfez ülkelerinden olan BAE’nin İsrail ile anlaşmaya yanaşması hoş karşılanamazdı.

İsrail ile ekonomi, güvenlik, stratejik işbirliği ve daha pek çok alanda normalleşme anlaşması imzalayan BAE’nin girişimin ardından Bahreyn de İsrail ile normalleşme anlaşması imzaladı. BAE’nin İsrail ile normalleşme anlaşması imzalaması resmen İsrail ile ilişkileri normal seyrine sokmak isteyen ülkelerin önünü açtı. Nitekim Bahreyn’in kararı BAE’nin ardından geldi. Fakat görünen siyasi duruşlar Bahreyn’in tek olmadığını gösteriyor. Nitekim hem Ortadoğu’dan hem de ABD’den yükselen sesler bunu gösteriyor.

BEYAZ SARAY: 5 ÜLKE DAHA İSRAİL İLE NORMALLEŞMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Beyaz Saray, üçü Orta Doğu'dan, ikisi ise bölge dışından olmak üzere beş ülkenin daha İsrail'le ilişkilerini normalleştirmeye çok yakın olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Özel Kalemi Mark Meadows, Trump'ın seçim kampanyası için gittiği Wisconsin eyaletinde basın mensuplarına gündemi değerlendirdi. Meadows, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmalarının önemine değinerek, "5 ülke daha İsrail'le ilişkilerini normalleştirmeyi ciddi şekilde düşünüyor, bunların üçü bölgeden, ikisi ise bölge dışından." değerlendirmesini yaptı.

Meadows ülke ismi açıklamadı. Peki hangi ülkeler İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayacak?

Meadows her ne kadar ülke isimlerini açıklamamış olsa da son dönemde medyaya yansıyan açıklamalar ve politik duruşlar normalleşme anlaşması imzalayacak ülkelere yönelik ipuçları veriyor. Beyaz Saray’ın dile getirdiği 5 ülkeden birini Suudi Arabistan oluşturuyor. Nitekim ABD Başkanı Donald Trump, Bahreyn ve BAE’nin Washington’da İsrail ile imzaladığı anlaşmanın hemen akabinde yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın da İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamaya niyetli olduğunu dile getirmişti. Suudi yetkililer ise Trump’ın iddiasına karşı sessizliğini korumakla yetindi.

Donald Trump’ın Suudilere yönelik açıklamasının dışında İsrail istihbarat servisi MOSSAD'ın Başkanı Yossi Cohen, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Bahreyn'den sonra Suudi Arabistan'ın da yakında Tel Aviv ile normalleşme anlaşmasına varacağını açıkladı. Cohen, İsrail’in Kanal12 televizyonuna yaptığı açıklamada, BAE ile Bahreyn’in İsrail ile normalleşme anlaşmasının Arap ülkeleriyle ilişkilerindeki “cam duvarı” kırdığını belirterek, “Suudi Arabistan da İsrail ile normalleşme yolunda.” dedi.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştüğünü ne onaylayan ne reddeden Cohen, tebessümle “Yorum yapmamayı tercih ederim.” ifadelerini kullandı. İsrail’in Körfez ülkeleriyle ilişkilerin gizli temsilcisi sayılan Cohen, normalleşme anlaşmalarının bu ülkelerle yıllardır devam eden ilişkilere resmi bir boyut kazandırdığını vurguladı. Cohen, “İran’ın hedeflerine” ilişkin bölgedeki endişelerin Körfez ülkelerinin Arap resmi politikasından ayrılmasına ve İsrail’i tanımasında büyük rol oynadığına dikkati çekerek, BAE ve Bahreyn ile imzalanan anlaşmaların İran ile savaşın stratejisini değiştirdiğini kaydetti.

Beyaz Saray, üçü Orta Doğu'dan, ikisi ise bölge dışından olmak üzere beş ülkenin daha İsrail'le ilişkilerini normalleştirmeye çok yakın olduğunu açıkladı. Ortadoğu ülkelerinden birini Suudi Arabistan oluşturuyor. Geriye kalan iki ülkenin ise kesin olmamakla birlikte Irak, Umman ve Lübnan olma ihtimali var.v

Beyaz Saray’ın 5 ülke iddiası doğu ise İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan Ortadoğu ülkelerinin sayısı 7’ye yükselmiş olacak. Zira 1979 yılında Mısır, 1994 yılında da Ürdün İsrail ile anlaşma imzalamıştı. İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.