5 ülkeden ortak çağrı: “Baskıcı uygulamaları sonlandırın”

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da aralarında olduğu beş ülke, Çin’e Sincan’daki baskıcı politikalarını sonlandırılması için çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada Çin’in baskıcı uygulamalarına değinilirken, Pekin hükümetinden şeffaflık için gözlem yetkisi talep edildi.

Beş ülke, özerk Doğu Türkistan halkına baskı politikası uygulayan Çin’e yönelik çağrıda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda, Çin’in Uygur Türkleri'ne yönelik insan hakları ihlallerinin, kaygı verici boyutlara ulaştığını açıkladı ve Pekin yönetiminin söz konusu politikaları durdurmasını talep etti.

Ülkeler tarafından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin baskıcı politikalarını sonlandırması istenirken, “Çin’in kapsamlı baskı politikaları uygulaması, Uygur Türklerini kamplarda toplaması, dini özgürlüklerinin ciddi ölçüde kısıtlanması, zorla çalıştırma, toplu gözaltına alma, kısırlaştırma ve Uygur mirasının organize bir şekilde yıkımını içeriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Beş ülkenin açıklamasında söz konusu ülkeler ile AB’nin, Çinli yetkililere yönelik ortak bir yaptırım adımı attığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Çin'e, Uygur Müslümanlarına ve Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik baskıcı uygulamalarını sonlandırma ve keyfi olarak gözaltına alınanları serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz" ifadesi kullanıldı.

Yeni Zelanda'nın da aralarında bulunduğu beş ülke, Uygurların maruz kaldığı uygulamalar konusunda şeffaflık talep etti. Ve Çin’den, BM’nin, gazetecilerin ve yabancı ülke unsurlarının Sincan’daki durumu gözlemleyebilmesi için izin talep edildi.

Öte yandan Kanada, Birleşik Krallık ve ABD, geçtiğimiz pazartesi günü Çin’in Sincan Uygur bölgesindeki insan hakları ihlalleriyle ilişkili olan yetkililere yaptırım uygulama kararı aldı.

Yaptırım listesine, Komünist Partisi Sincan Üretim ve İnşaat Birimi Komite Sekreteri Wang Junzheng ve Sincan Kamu Güvenliği Bürosu Direktörü Chen Mingguo eklendi.