İrlanda’da siber saldırı sonrası sağlık sistemi kapatıldı

İrlanda sağlık sistemi siber saldırı düzenlenmesi sonrası tedbir amaçlı tüm sistem kapatıldı.

İrlanda Sağlık Hizmeti Kurumu (HSE) tarafından yapılan açıklamada, sağlık sistemine Cuma sabah saatlerinde çok karmaşık bir fidye saldırısı düzenlendiği kaydedildi. Yapılan açıklamada, “Önlem olarak, tüm bilgisayar sistemlerimizi bu saldırıdan korumak ve güvenlik değerlendirmesi yapabilmek için kapattık” ifadelerine yer verildi.

HSE CEO’su Paul Reid ise söz konusu saldırıyı “uluslararası suç operasyonu” şeklinde nitelendirdi. Reid, merkezi sunucularda depolanan verilerin hedefte olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Saldırıların ardından, İrlanda’nın koronavirüs aşılama programının farklı bir sistemde olduğu için kesintiye uğramadığı açıklandı. Bununla birlikte, saldırının diğer tüm yerel ve ulusal sağlık hizmetlerini düzenleyen bilişim sistemlerini etkilediği belirtildi.

HSE tarafından yapılan açıklamada, İrlanda ulusal ambulans idaresinin bilgisayar sisteminin devre dışı bırakılmasından etkilenmediğini ve rutin bir şekilde çalışmaya devam ettiği kaydedildi.

Siber saldırı sonrasında hastanelerde birçok randevu iptal edilirken, kayıtlar kağıt dosyalar üzerine yapılmaya başlandı.

Dublin Ulusal Doğum Hastanesi, Cuma günü tüm hizmetlerde birtakım aksamaların yaşanabileceğini açıkladı. İrlanda başkentinde bulunan bir diğer doğum hastanesi ise en az 36 haftalık hamile kadınlar dışındaki tüm tedavi ziyaretlerinin iptal edildiğini duyurdu.