Hangi ülke kaç milyon doz koronavirüs (Covid-19) aşısı aldı?

Tüm dünyanın ortak mücadelesi haline gelen koronavirüs salgınına çare olabilecek aşılama çalışmaları sürüyor. Ancak en çok aşı satın alan listenin ilk sıralarında, gelir düzeyi yüksek olan ülkeler yer alıyor. Peki, en çok aşıya sahip olan bu ülkeler hangileri? İşte nüfusa oranla en çok koronavirüs aşısı satın alan o ülkeler…

Tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele sürüyor. Aşının yeterli miktarda üretilememesinin yanı sıra tedariğinde yaşanan büyük sorunlar nedeniyle, birçok ülke salgına çare olabilecek aşıya ulaşmakta bir hayli zorlanıyor.

Peki, bu süreçte aşıya ulaşabilen ülkeler hangileri? Türkiye kaçıncı sırada?
127
En çok aşı satın alan ülke listesinin ilk sıralarında gelir düzeyi yüksek olan ülkeler yer alıyor.

Örneğin Kuzey Amerika ülkesi olan Kanada, nüfusuna oranla en çok doz aşı alan ülke konumunda. Kanada, her bir vatandaşı için 8 dozun üzerinde aşı alım yaptı. Ülke, nüfusunun yüzde 434'ü oranında koronavirüs aşısına sahip.


227

Aşı geliştiren ülkeler arasında yer alan İngiltere'de de durum çok farklı değil.  Ülkede kişi başına düşecek 7 doz aşı için anlaşma imzaladı. Bu durum, ekonomik düzeyi gelişmiş olan ülkelerin aşıya erişmekte sorun yaşamadığını gösteriyor. 

 Avrupa Birliği ülkelerinde de kişi başına 4.66 doz koronavirüs aşısı denk düşüyor. Tüm AB ülkeleri aşı anlaşmalarını Brüksel üzerinden yapıyor. 

The Launch and Scale Speedometer, ülkelerin nüfusuna oranla kişi başına düşen aşısı dozu miktarını yayımladı.  İşte The Launch and Scale Speedometer'in verilerine göre nüfusa oranla en çok koronavirüs aşısı satın alan o ülkeler…

KANADA

8,67


427