Ülkelerin ekonomik paketleri dünya ekonomisini kurtarabilecek mi?

Yeni tip koronavirüs nedeniyle durma noktasına varan ekonomik sistemler için her ülke kendi ekonomik hacmi oranında destek paketlerini birbiri ardına açıklamış hemen ardından da resesyon kararları birbirini izlemişti. IMF ve Dünya Merkez Bankası tahminleri önemli oranda daralma öngörürken, hangi ülke ne kadar destek paketi açıkladı?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle tüm ülkelerde önlemler kontrollü olarak gevşetilmeye başlatıldı. Salgının ekonomik boyutları 1930’lara damga vuran ekonomik buhran ile kıyaslanmaya devam ederken, ülkeler resesyon beklentileri aksi yöne çevirmek için ekonomik paketleri açıklamaya devam ediyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Nisan ayındaki değerlendirmesinde dünya ekonomisinin 2020'de yüzde 3 küçüleceği tahmininde bulunmuştu. Birleşmiş Milletler'in Mayıs ayında yayınladığı bir raporda ise küresel ekonominin yüzde 3,2 oranında küçülmesi, dünya ticaretinin ise yüzde 15 daralması bekleniyor.

Asya Kalkınma Bankası ise küresel ekonomiyi altüst eden koronavirüsün dünya ekonomisine maliyetinin 8.8 trilyon dolar olacağı tahmininde bulunuyor.

Peki hangi ülke, ne kadar destek paketi açıkladı?

Japonya: 2.2 Trilyon Dolar

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Japonya, 2.2 trilyon doları bulan ekonomik destek açıkladı. İlk paket 1.1 trilyon dolar olarak açıklanırken, Japonya'nın GSYH'sinin yüzde 40'ına denk düşen 2.2 trilyon doların ardından mayıs ayında resesyon açıklaması geldi.

ABD: 2 Trilyon Dolar

ABD Başkanı Donald Trump, Mart ayı sonlarında 2 trilyon dolarlık ABD tarihinin en büyük ekonomik teşvik paketini onayladı.

Salgından en fazla etkilenen sektörlere 500 milyar dolarlık yardım yapılması ve milyonlarca aileye 3000 doları bulan nakit yardımı yapılması için 290 milyar dolar harcanması öngörülüyor.

ABD Hazinesi, mayıs ayı başında, koronavirüs salgını sonrası açıklanan ekonomi paketleri nedeniyle yılın ikinci çeyreğinde 3 trilyon dolar borçlanmayı planladığını açıklarken, ABD Kongre Bütçe Ofisi'ne göre bu yıl bütçe açığı 3 trilyon 700 milyon doları bulacak.

AB: 825 Milyar Dolar Fon Önerisi (27 Ülke)

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB'nin karşı karşıya olduğu "benzersiz kriz" nedeniyle üye ülkelerin ekonomisini canlandırmak amacıyla 750 milyar euroluk bir fon önerisinde bulundu.

Almanya: 825 Milyar Dolar (750 Milyar Euro)

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.2 daralma gösteren Almanya, mart ayı başında ekonomiyi canlı tutmak için 750 milyar euroluk bir kurtarma paketi açıkladı. Mayıs ayı başında ise resesyon açıklaması geldi.

İngiltere: 430 Milyar Dolar (350 Milyar Sterlin)

İngiltere hükümeti, mart ayı ortalarında işletmelere yönelik 350 milyar sterlinlik destek paketini açıkladı. Paket, hükümet garantili krediler için 330 milyar sterlin ile küçük işletmelere 25 bin sterline kadar geri ödemesiz nakit yardım içeren 20 milyar sterlinden oluşuyor.
Merkez Bankası, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 14 küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

İngiltere'de resmi verilere göre Nisan ayında işsizlik maaşına başvuranların sayısı 856 binden fazla artarak 2,1 milyona ulaştı.

Fransa: 120 Milyar Dolar (110 Milyar Euro)

Fransa ilk etapta 45 milyar euroluk bir ekonomik destek paketi ilan etmiş, ancak nisan ayında Maliye Bakanı bunun 110 milyar euroya çıkarılacağını açıklamıştı.

Çin: 298 Milyar Euro (2 Trilyon Yuan)

Geçtiğimiz yıl büyüme hedefini 6,5 olarak belirleyen Çin, 1990'dan bu yana ilk kez bu yıl için gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) hedefi koymama kararı aldı.

Mart ayı başındaki Ulusal Halk Kongresi'nde, ekonomiyi canlandırmak için kamu harcamalarının artırılması, yabancı firmaların Çin pazarına girişinin kolaylaştırılması ve 2 trilyon yuan (298 milyar dolar) tutarında vergi indirimine gidilmesi planları açıklandı.

Hindistan: 265 Milyar Dolar

Daha çok küçük işletmelere yönelik olan ve toprak, işgücü, likidite ve yasa gibi alanlara odaklanacak paket, yeni tesisler için vergi indirimi ve yabancı şirketler için yatırımcıları özendirici olarak Hindistan Başbakanı Narendra Modi, salgının ekonomik etkileriyle mücadelede, 20 trilyon rupilik (265 milyar dolar) bir destek paketi açıkladı.

Türkiye: 15 Milyar Dolar (100 Milyar TL)

Virüsün mart Türkiye’de görülmesinin ardından açıklanan 100 milyar liralık 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketinin ardından IMF'nin Nisan'da yayımladığı "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5 küçüleceği tahmin edildi.