DSÖ'den zengin ülkelere sert çıkış: "Ahlak dışı"

DSÖ, dünya çapında milyonlarca kişinin henüz tek doz aşı olmadığını vurgulayarak, zengin ülkelerin Covid-19 için güçlendirici aşı temin etmesini eleştirdi.

ABD’li yetkililerin çarşamba günü yaptığı açıklamada, Covid-19 aşılarının etkisinin zamanla azaldığı konusunda uyardı. Bu nedenle, Amerikan vatandaşlarının tam olarak aşılanmasından sekiz ay sonra başlamak üzere 20 Eylül'den itibaren tüm Amerikalılar için destekleyici ek doz hakkı verileceği açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise aynı gün yaptığı açıklamasında zengin ülkelerin ek doz temin etmesini eleştirdi. DSÖ uzmanları, Covid-19 için güçlendirici ek doza ihtiyaç duyulduğuna dair yeterli bilimsel kanıt olmadığını ve hala aşılanmayı bekleyen insanlar varken bu durumun ahlak dışı olduğunu söyledi.

Konuya dair açıklama yapan DSÖ’nün Acil Durum Direktörü Mike Ryan, “Hâlihazırda can yeleği olan insanlara fazladan can yeleği dağıtmayı planlarken, diğer insanları tek bir can yeleği olmadan boğulmaya bırakıyoruz” dedi.

DSÖ, bu ayın başlarında zengin ve fakir ülkeler arasındaki aşı dozu dağılımını dengeleyebilmek için aşı temininde moratoryum çağrısında bulundu. Ancak Delta varyantının yayılmasıyla zengin ülkelerin ek doz temin etme planlarının önüne geçilemedi.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, düşük gelirli ülkelerdeki insanların aşılanmasının önemine vurgu yaptı ve söz konusu ek doz temininin aşı dağıtımındaki eşitsizliği büyüteceğini belirtti.