Fransız savcılardan dünyaca ünlü markalara Uygur soruşturması

Fransız savcılar, Çin'in Sincan bölgesinde "insanlığa karşı suçları" gizlediğinden şüphelenilen dört moda perakendecisi hakkında soruşturma başlatıyor. Şirketler arasında Zara ve Skechers gibi dünyaca ünlü markalar da bulunuyor.

France24’ün adli bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Fransız savcılar, Çin’in Sincan bölgesinde Müslüman Uygurlara karşı yapılan insanlık suçlarına dair soruşturma başlatacak.

Soruşturmanın Çin’e yöneltilen bölgedeki azınlık Müslüman Uygurlara yönelik suçlamalarla bağlantılı olduğu belirtildi. Bölgede faaliyet gösteren moda perakendecilerinin “insanlığa karşı suçları” gizlediğine yönelik iddialar öne sürüldü.

Çin ise bölgedeki suistimal suçlamalarını reddetti.

ZARA, SKECHERS VE BİRÇOK FİRMA DAHA SORUŞTURULACAK

Haberin belirttiği adli kaynak, "Şikayetlerin ardından terörle mücadele savcılığına bağlı insanlığa karşı suçlar birimi tarafından soruşturma başlatıldı" dedi.

Japon Fast Retailing'e bağlı Uniqlo France, Zara'nın sahibi Inditex, Fransa'nın SMCP ve Skechers şirketlerinin de söz konusu soruşturmaya dahil olduğu açıklandı. Ardından şirketlerden konuya dair açıklamalar yapıldı.

Inditex yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, "Inditex'te zorla çalıştırmanın her türüne sıfır tolerans gösteriyoruz ve bu uygulamanın tedarik zincirimizde yer almamasını sağlamak için politika ve prosedürler oluşturduk" ifadelerini kullandı.

SMCP yetkilileri, tedarikçilerini düzenli olarak denetlediğini belirterek, "SMCP, dünyanın dört bir yanında bulunan tedarikçilerle çalışmakta ve basında bahsedilen bölgede doğrudan tedarikçisi olmadığını belirtmektedir" dedi.

Tokyo'dan açıklama yapan Fast Retailing yetkilileri, Fransız yetkililerin kendisiyle temasa geçmediğini ve üretim ortaklarından hiçbirinin Sincan’da bulunmadığını belirtti.

Skechers yetkilileri ise devam eden dava hakkında yorum yapmayacağını söyledi.