İşte Rusya pazarından çekilen şirketler...

Ukrayna’daki savaş nedeniyle birçok ülke Rusya’ya yönelik yaptırım kararını açıkladı. Ülkelerin yanı sıra özel şirketler de Rusya’daki faaliyetlerini durdurduklarını duyurdu. İşte, Rusya’dan çekilen şirketler…

Sovyetler Birliği’nin ve komünist rejimin sonlanmasının ardından Batılı şirketler büyük bir hevesle Rus pazarına girmişti. Şimdi ise Ukrayna’daki savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlara birçok dünya devi şirket de katılıyor. Peki, hangi şirketler Rusya’ya tepki olarak ülkedeki faaliyetlerini durdurma kararı aldı?

127

Apple, Rusya’daki tüm ürün satışlarını durdurdu ve mağazalarını kapattı. Ayrıca Apple Pay ve Apple Haritalar gibi diğer hizmetleri sınırladı.

227

Rusya, 2021 yılında Avrupa’nın en büyük beşinci perakende pazarı olarak kaydedildi. İsveç merkezli perakende devlerinden H&M ise Rusya’daki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Nike ve Burberrry ise “Rusya’daki siparişleri teslim etmenin zorlaşması” nedeniyle tüm sevkiyatları durdurdu. Ayrıca ödeme şekillerini sınırlayan yaptırımlar, dövizin ülke dışına çıkarılmasına ilişkin kısıtlamalar ve ekonomik belirsizlik nedeniyle iş yapmanın oldukça zorlayıcı hale geldiği ifade ediliyor. Diğer yandan birçok şirket, satışları tamamen durdurmak yerine askıya alarak Rus pazarına geri dönme şansını kaybetmek istemedi.

427