Avrupalı şirketler ruble ile ödeme yapmaya razı oldu

Rusya’nın doğalgaz ihracatında ruble ile ödeme yapılması yönündeki şartı, bazı Avrupa ülkelerinde karşılık buldu. Şirketlerin yaptırımları delmeyecek şekilde Gazprom üzerinden Rusya’dan gaz alacağı öne sürüldü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin yaptırımlarına yanıt olarak doğalgaz ihracatının ruble ile yapılacağını açıklamıştı. Putin’in şartını kabul etmeyen Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatı kesildi.

Almanya, Macaristan, Avusturya, İtalya ve Slovakya da dahil olmak üzere bazı ülkeler gaz şirketleri, Rus bankası Gazprombank aracılığıyla doğalgaz için ödeme yapmayı kabul etti.

Alman enerji şirketi Uniper, Rusya’dan ruble ile enerji ithalatı yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Euro cinsinden yapılacak ödemeler, Gazprom’un İsviçre’de bulunan bankası Gazprombank’a yatırılacak ve daha sonra Rusya’ya ruble olarak gönderilecek.

Financial Times’ın haberine göre, Avusturyalı OMV ve İtalyan ENI şirketleri de benzer bir yol ile Rusya’dan doğalgaz ithal etmeyi planlıyor.

AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın taleplerine uymanın AB yaptırımlarını ihlal edeceği ve bunu yapan şirketler için "yüksek risk" oluşturacağı konusunda uyarıda bulundu.

Diğer yandan, geçen hafta AB yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Rus gazını ithal edecen şirketlerin, ödemeyi euro cinsinden yaptıktan sonra makbuz almaları halinde bunun yaptırımları ihlal etmeyeceği belirtildi.