Gelecek vadeden 14 blokzincir projesi

Koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlamalarla geçen 2020 yılının ardından her alanda dijitalleşmenin arttığı görüldü. Bununla birlikte, dijital dönüşüm trendleri de değişti. Özellikle kripto paralar ve dijital ortamda güvenliğin sağlanması konuları etrafında gelişen projelerde blokzincir teknolojisine olan ilgi de arttı. İşte, 2021 yılında en çok dikkat çekecek 14 blokzincir projesi…

Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin ve altında yatan teknoloji olan blokzincir ile tanışmasının üzerinden on yıldan fazla zaman geçti. Tüm sektörlerin ilgisini çeken blokzincir teknolojisi ile yıllarca süren dönüşümden sonra birçok proje geliştirildi. Uluslararası büyük firmaların geliştirdiği projelerin yanı sıra, çok sayıda blokzincir start-up’ı da kuruldu.

115

AP MOLLER-MAERSK

Danimarka merkezli nakliye ve lojistik devi, tedarik zinciri bilgilerinin dijitalleştirilmesi için blokzincir tabanlı TradeLens'den yararlanıyor. Ağustos 2018'de piyasaya sürülmesinin ardından TradeLens, son zamanların en iyi blokzincir proje fikirlerinden biri olarak ortaya çıktı.

TradeLens sadece 2020 yılında yaklaşık 1 milyar sevkiyat, 12 milyon belge ve yaklaşık 30 milyon konteyner işledi. Tüm dünyadaki konteyner gemilerinin neredeyse yüzde 50'sini kullanmada başarılı olan TradeLens için 2020 rakamları bir önceki yılın tahminlerinin iki katından fazlasını geçti. Ayrıca Maersk, blokzincir teknolojisinden yararlanarak deniz sigortası işlemleri için Microsoft ile iş birliği yaptı.

215

BAIDU

Çin, blokzincir inovasyonunda dünyanın önde gelen bölgelerinden biri. Çinli arama motoru Baidu ile fintech girişimi Du Xiaoman Financial, 20'den fazla blokzincir çözümünü bir araya getirdi. Baidu ve Du Xiaoman Financial tarafından sunulan blokzincir proje fikirleri arasında en dikkate değeri ise Libra Chain. Çin'deki üç internet mahkemesinin altyapısı Libra Chain ile çalışıyor. Mahkemeler sanal davalardan yararlanarak, telif hakları ve e-ticaret ihtilafları ele alıyor. Wei Xiao liderliğindeki Libra Chain, Pekin İnternet Mahkemesi’nde 35 milyondan fazla elektronik kanıtın dosyalanmasında başarılı oldu.

BOEING

Dikkat çeken blokzincir proje fikirleri arasında Boeing'in SkyGrid'i de bulunuyor. Boeing'in HorizonX girişimi, SkyGrid'i geliştirmek için birçok çalışma yürüttü. Bu projede, drone'ları izlemek ve bunlarla iletişim kurmak için blokcinzir destekli bir hava trafik kontrol sistemi kullanılıyor. SkyGrid’in drone pilotlarına alçak irtifa yetkisi sunmak için FAA'nın onayını alması ise en önemli başarılarından biri.

Öte yandan SkyGrid, iPad'de ücretsiz bir uygulama olarak da mevcut. Paket teslimatı ve endüstriyel denetimlere yardımcı olmak için kalıcı bir veri kaydı geliştiren SkyGrid, gelecekte uçan taksiler için güçlü bir potansiyele sahip.

415