Hangi şirketler Ay'a teslimat sunuyor?

Bilim insanları ve özel şirketlerin Ay, Mars ve Güneş üzerine araştırmaları girişimcileri de harekete geçirmişti. Şirketler, gezegenler arası navigasyon ile Ay'a teslimat sunabilecekler mi?

NASA, Çin ve Rusya'nın uzay çalışmaları her geçen gün artıyor. Uzay misyonları üzerine çalışmak üzere harekete geçen şirketler, 2000'li yılların başından bu yana hem araştırmalarına hem de yatırımlarına devam ediyor. 

Uzay istasyonları fikrinin yaygın hale gelmesi ile birlikte yatırımlar artarken, girişimciler de Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nin faaliyetlerini yakından takip ediyor. 

Steve Altemus ve Kam Ghaffarian tarafından kurulan Intuitive Machines, 2018 yılından bu yana NASA tarafından Ay'a kargo göndermek üzere kurulan Commercial Lunar Payload Services (CLPS) projesi üzerinde çalışıyor. 

2025'e kadar Ay'a dönme planı yapılan Artemis'e destek amacıyla kurulan, özel teçhizat ve cihazları taşıyacak olan özel kargo, dünyada da bir ilk olacak. 

Astrobotic ve Orbit Beyond şirketleri de Ay'a kargo götürmek üzere araştırmalarını sürdürürken Intuitive Machines tarafından üç yılda inşa edilen Nova-C'nin görevi başarı ile tamamlaması bekleniyor. 

BBC'de yer alan habere göre, mevcut uzay teknoloji bilgileri ile geliştirilen Nova-C, metan ve sıvı oksijen kullanan kendi sistemini de bünyesinde barındırıyor. 

Toplamda 130 kilogram taşıma kapasitesine sahi,p olarak tasarlanan Nova-C, ilk görevinde 80 kilogram ile denenecek.