Evden çıkmadan gezilebilecek 12 müze

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkede kısıtlamalar uygulanıyor. Kafe, sinema ve tiyatro gibi alanların kapalı olması nedeniyle vatandaşlar, çevrimiçi ortamda sosyalleşmeye çalışıyor. Sosyal hayatlarına eskisi gibi devam edemeyen insanların en çok kullandığı uygulamalardan bir tanesi ise sanal müzeler. 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü kapsamında, Türkiye’de ve yurtdışında birçok müze, sanal ortamda gezilebiliyor.

GÖBEKLİTEPE

Pandemi nedeniyle evlerinden çıkamayan ancak gezmeyi ve yeni yerler görmeyi seven kişiler için birçok sanal müze imkanı bulunuyor. 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü kapsamında, en çok merak edilen yerler sanal ortamda gezilebiliyor. Türkiye’de en çok ziyaret edilen sanal müzelerin başında bir yıl içerisinde 3 milyondan fazla ziyaretçi sayısıyla Göbeklitepe yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak vatandaşların hizmetine sunulan web sayfası üzerinden Göbeklitepe başta olmak üzere birçok yerel müze ve ören yeri ziyaret edilebiliyor.

112

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

Sanal ortamda en çok ziyaret edilen müzelerden biri de Ankara’da bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi. 2 milyona yakın ziyaretçisi bulunan müzeyi gezmek isteyenler de yine Turizm Bakanlığı’nın sitesinden müzeye ulaşabilecekler.

212

EFES

Pandemi haricinde de yeterli vakti veya maddi imkanı olmayan birçok vatandaş, müze ve ören yerlerini Turizm Bakanlığı’nın hizmete sunduğu web sayfasından gezme imkanı buluyor. İzmir’de bulunan Efes Ören Yeri, sanal ortamda en çok ziyaretçisi bulunan yerlerden bir tanesi.

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Anadolu’nun arkeolojik eserlerinin bulunduğu Anadolu Medeniyetleri Müzesi de sanal olarak gezilebiliyor. Ankara’daki müzeye dair her şey ücretsiz olarak sanal ortamda görülebiliyor.

412