Dünyada aşırı sağcı liderler devri kapanıyor mu?

Bir dönem dünyada yükselişte olan aşırı sağ, son yıllarda eski etkisini kaybetti. Aşırı sağcı liderlerin sıra dışı politikaları, insanlarda şaşkınlık yaratan söylemleri ve birtakım davranışları başarısızlığı da beraberinde getirdi. Peki, dünyada aşırı sağcı liderler hangileri? Aşırı sağcı liderler hangi politikaları sergiledi? Aşırı sağcı liderler neden başarısız oldu?

DONALD TRUMP

Aşırı sağcı liderler dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri hiç kuşkusuz eski ABD Başkanı Donald Trump. 2017 yılında ABD’de başkanlık koltuğuna oturan Trump, her alanda sıra dışı ve insanlarda şaşkınlık yaratan politikalar sergiledi.

121

Donald Trump, 2015 yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak ayrıldı. Paris İklim Anlaşması’ndan da çekilen Trump, tüm dünya tarafından tepki ile karşılandı. NATO, AB ve DSÖ başta olmak üzere birçok kuruluşa ciddi eleştiriler yöneltti. Özellikle Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerini Rusya’ya bağımlı olmakla suçlaması, söz konusu ülkeler tarafından tepki ile karşılandı.

221

Trump politikaları ile olduğu kadar, sıra dışı söylemleri ve davranışları ile de tepki topladı. Konuşmalarında birtakım hakaretler kullanan Trump, ırkçı söylemleri ile birçok kesim tarafından ağır eleştirilerin hedefi oldu. 3 Kasım 2020 tarihinde yapılan ABD Başkanlık seçimlerinde Biden’a kaybeden Trump, 20 Ocak 2021 tarihinde görevinden ayrıldı. 

JAİR BOLSONARO

Dünyada aşırı sağcı liderler arasında en çok ön plana çıkan isimlerden biri de Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro. 2018 yılının sonlarına doğru göreve gelen Bolsonaro; politikaları, söylemleri, davranışları nedeniyle tüm dünyanın tepkisini çekiyor. 

421