ABD'li uzmanlar Covid-19'a karşı en etkili kumaş türlerini açıkladı

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs etkisini sürdürmeye devam ederken, virüsün yeni merkezi ABD'de malzeme yetersizliği, özellikle tıbbi malzeme bulunamayışı gündeme gelmişti. bu haberler üzerine araştırma yapan uzmanlar, evlerinde maske takmak isteyenlere özel olarak hangi kumaşların virüse karşı etkili olduğunu duyurdu. Virüsün yayıldığı günden bu yana sosyal medyada ve Google'da en fazla aranan "Hangi kumaştan maske dikilmeli?" sorusu da yanıtlanmış oldu...

Chicago Üniversitesi’nden Profesör Supratik Guha ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda görevli meslektaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları birçok kişinin aklındaki soru işaretini giderdi. 

17

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ABD'de evde maske dikenlerin kullandığı 15 tür kumaşı inceleyen Guha ve ekibi sonuçları da açıkladı. 

27

Açıklanan araştırma sonuçlarına göre, korona virüsü ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan çok küçük damlacıklara karşı filtreleme özelliği en fazla olan kumaş 'pamuk' oldu. 

Pamuklu kumaşların ardından ikinci sırayı 'ipek' kumaşlar aldı.

47