Hangi koronavirüs (Covid-19) aşısı ne kadar koruma sağlıyor?

Türkiye'de delta mutasyonu endişesi nedeniyle üçüncü doz aşı kararı alınmasının ardından, aşıların virüse etkisi tartışmaya açıldı. Hangi koronavirüs (Covid-19) aşısının daha güvenli olduğu ve etki seviyelerine dair araştırmalar yapılmaya başlandı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kullanıma onay verdiği koronavirüs aşılarının ne kadar koruma sağladığınız sizler için araştırdık. İşte koronavirüs aşılarına dair merak edilen tüm detaylar...

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile mücadelede tek çare olarak görülen aşılama çalışmaları, tüm dünyada hızla devam ediyor. Son olarak ülkemizde yetişkin nüfusun büyük oranda aşılanmış olması ve delta mutasyonu endişesi nedeniyle üçüncü doz aşı kararı alınması, aşıların etki seviyelerini tartışmaya açtı. 

114

Üçüncü doz aşı gündemde yokken, yeni bir karara varılması ve tek doz ile iki doz aşının koronavirüse etkisine dair farklı değerlendirmeler yapılması, kamuoyunun endişelenmesine neden oldu.

214

Ulusal İstatistik Ofisi ile Oxford Üniversitesi bilim insanları, 370 bin kişiyi kapsayarak elde ettikleri ortak çalışma sonuçlarını aktararak dünya kamuoyunu bilgilendirdi. Yapılan araştırma ile hangi aşının ne kadar koruma sağladığı saptandı.

Peki, araştırma verileri ne söylüyor? Hangi koronavirüs aşısı ne kadar koruma sağlıyor?

 PFİZER - BİONTECH

Alman aşısı olarak bilinen ve ülkemizde kullanılmakta olan Pfizer-BioNTech aşısı ilk dozdan itibaren yaklaşık yüzde 52 oranında koruma sağlıyor. Ancak Pfizer'in açıkladığı verilere göre, ilk aşıyı olduktan sonraki 12 güne kadar bağışıklık gelişmiyor. İkinci doz alındığında ise koruma oranı yüzde 95'e çıkıyor.

414