ABD casus yazılım satan İsrailli şirketleri kara listeye aldı

ABD, Pegasus casus yazılımının sahibi İsrailli şirketi kara listeye ekledi. Kararın, ABD Başkanı Biden’ın “baskı için kullanılan dijital araçların çoğalmasını engelleme” politikasının bir parçası olduğu belirtildi.

ABD Ticaret Bakanlığı, yabancı ülkelere Pegasus casus yazılımını sattıkları gerekçesi ile İsrail merkezli NSO Group şirketini kara listeye ekledi.

Bakanlık, kararın “bu kuruluşların, söz konusu araçlar ile hükümet yetkililerini, gazetecileri, iş insanlarını, aktivistleri, akademisyenleri ve büyükelçilik çalışanlarını kötü niyetli olarak hedef almak için kullanan yabancı hükümetlere casus yazılım geliştirip tedarik ettiğine dair kanıtlara dayandığını” açıkladı.

Şirket, kararla ilgili “dehşete düştüğünü” ve teknolojisinin “terör ve suçu önleyerek” ABD ulusal güvenliğinin korunmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen casus yazılım, gazeteci ve insan hakları aktivistlerini hedef alan otoriter hükümetlere satıldığı iddiasıyla suçlandı. Ancak şirket yetkilileri, Amerikan değerlerini paylaştıklarını ve insan haklarına uyduklarına dair bilgileri sunmaya hazır olduklarını açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Bu araçlar aynı zamanda yabancı hükümetlerin, kendi egemen sınırlarının dışında muhalifleri, gazetecileri ve aktivistleri hedef alan otoriter hükümetlerin muhalifleri susturmak için uyguladıkları ulus ötesi baskıyı yürütmelerine olanak sağladı. Bu tür uygulamalar, kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu kararın ayrıca ABD Başkanı Biden’ın “baskı için kullanılan dijital araçların çoğalmasını engelleme” politikasının bir parçası olduğu vurgulandı.

ABD’li yetkililer NSO Group’un yanı sıra başka bir İsrail firması olan Candiru’nun da “ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına aykırı” davrandığını belirterek kara listeye ekledi.