Hangi isimler dolar trilyonleri olacak?

Korona virüs pandemisi dünya çapında ekonomiyi durma noktasına getirir ve 1920'lerin Büyük Buhranı'ndan beri en büyük ekonomik krizin yaşanması beklenirken, ABD merkezli Comparius tarafından yapılan Trilyon Dolar Kulübü başlıklı analizde dünyanın hali hazırdaki 25 en zengininin 11’inin gelecekte dolar trilyoneri olacağı paylaşıldı. İşte dolar trilyoneri olacak isimler ve olacakları tarihler…

Jeff Bezos

İlk sırada dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon’un kurucusu olan ve pek çok şirketin sahibi olan Jeff Bezos yer alıyor. Comparisun’a göre Jeff Bezos'un serveti her yıl yüzde 34 artmaya devam ederse 2026 yılında ilk dolar trilyoneri kişi olması kaçınılmaz gözüküyor. Üstelik basına sızan ihanet skandalının ardından boşanırken 38 milyar dolarlık Amazon hissesi devredip nafaka rekoru kırmasına rağmen... 

18

The Washington Post gazetesinin de satın almış ve uzayla ilgili bir dizi yatırım yapmış bulunan Bezos, yazılım-inceleme şirketi Comparisun'un öngörüsü tutar da 5 yıl sonra ilk dolar trilyoneri unvanını alırsa, 62 yaşında olacak.

28

Mukesh Ambani

Trilyonerler kulübüne yükselecek olan bir diğer isim ise Hintli iş insanı Mukesh Ambani. Petrokimya firması Reliance Industries'nın yönetim kurulu başkanı olan Ambani, 2011 yılında beri 27 milyar dolar ile Asya'nın en zengin, dünyanın 19. en zengin kişisidir.

Son birkaç yıldır Jio ile telekominasyon işine girmiş olan Mukesh Ambani’nin 2033 yılında dünyanın en zengin ikinci trilyoneri olması bekleniyor.

48