Hiç birinin gücü Esad'ı devirmeye yetmedi!

2011 yılında başlayan Suriye olayları zaman içerisinde iç savaşa dönüştü. Bu süre içerisinde birçok dünya lideri Esad aleyhinde açıklamalarda bulundu. Esad'ın istifasını isteyen ve Esad yönetimini meşru görmeyen birçok ülke lideri zaman içerisinde görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Peki, görevinden ayrılmak zorunda kalan liderler Esad hakkında ne demişti?

Eski İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’de Beşar Esad yönetimine karşı çıkmıştı. Esad’ın kısa bir dönem daha görevde kalma ihtimali bulunduğunu söyleyen Cameron, “Esad, Suriye’nin geleceğinin bir parçası olamaz” açıklamalarında bulunmuştu. İngiltere tarihinin en genç Başbakanı olarak kayıtlara geçen David Cameron, 13 Temmuz 2016 tarihinde başbakanlık görevinden istifa etti.

113

David Cameron’un istifasının ardından İngiltere’de Başbakanlık koltuğuna oturan Theresa May, Suriye’de Esad karşıtı politikaları devam ettirdi. Suriye ordusuna saldırı düzenlendikten sonra kameraların karşısına geçen May, “Esad rejiminin kararlılığımızdan şüphesi olmasın” ifadelerini kullanmıştı. Theresa May, Brexit sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle 2019 yılında görevini Boris Johnson’a bıraktı. 

213

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2015 yılında G20 Zirvesi toplantısının ardından yaptığı konuşmada, “Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri yok” ifadelerini kullanmıştı. Esad yönetimini meşru olarak tanımayan Obama hükümeti, Suriye’de muhalif gruplara destek oldu. ABD tarihindeki ilk ve tek Afroamerikalı devlet başkanı olan Barack Obama, 2017 yılının Ocak ayında görevini Donald Trump’a devretti. 

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de Esad yönetimine şiddetle karşı çıkarak, muhalif gruplara askeri ve ekonomik desteklerde bulundu. Görevde olduğu süre içerisinde Esad’ı öldürmek istediğini dile getiren Trump, bu duruma eski Savunma Bakanı James Mattis’in karşı çıktığını söyledi. 2020 Başkanlık seçimlerinde Biden’a kaybeden Trump, 20 Ocak 2021’de görevini bıraktı. 

413