Hangi Covid-19 aşısı tercih edilmeli?

Aşılar dünyadaki ölüm oranlarını azalttı mı? İkinci doz aşının yaptırılmaması durumunda hayati risk oluşur mu? Sinovac aşısı mı tercih edilmeli yoksa Biontech aşısı mı? Tüm soruların cevaplarını İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında en çok tartışılan konulardan biri aşılar. Aşı vurulmanın yanı sıra, hangi aşının daha etkili olduğu da gündemde sıkça yer alıyor. Pandemiyle mücadele kapsamında ülkelerde uygulanan kısıtlamaların hafifletilmesinde de aşı vurulma oranları büyük rol oynuyor. 

110

AstraZeneca aşısının Avrupa’nın birçok ülkesinde kaldırılmasının ardından diğer aşılara dair de soru işaretleri oluştu. Öte yandan, aşı olmak istemeyen kişiler için aşı ikna grupları oluşturulmaya çeşitli kampanyalar uygulanmaya başladı. Peki, koronavirüsten korunmak için hangi aşılar daha etkili? Aşı uygulamaları dünyada koronavirüse bağlı ölüm oranlarını azalttı mı? Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, merak edilen tüm soruları yanıtladı.

210

HANGİ AŞI YAPILMALI?

Biontech ve Sinovac aşılarının etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Nail Özgüneş, “Her iki aşı da olur. Biontech aşısı diğerlerinden farklı olarak ölü aşı olmadığı için bağışıklığı baskılanmış kişiler için uygun bulunmuyor. Hangi aşı müsait ise o yapılmalıdır” diyerek aşı tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Covid-19 virüsünün mutasyonlarının ortaya çıkması ile aşıların mutasyonlu virüse olan etkileri de tartışılmaya başladı. Aşıların mutasyonlu virüslere karşı da etkili olarak kabul edildiğini belirten Özgüneş, “Genel anlamda aşıların önemli yan etkileri olmadığı kabul ediliyor. İngiltere’de uygulanan AstraZeneca aşısının kan pıhtısı oluşturduğu iddiası üzerinde ısrarla duruluyor” dedi.

410