Bilim dünyasının bilmediği 1000'e yakın mikrop keşfedildi

Tibet buzullarında hapsolmuş ve bilim insanları tarafından henüz tanımlanmamış 1000'e yakın yeni mikrop bulunduğu açıklandı. Bilim insanları "potansiyel olarak tehlikeli bakterilerin" serbest kalmasının Çin ve Hindistan üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Tibet buzullarından kar ve buz örnekleri alan bilim insanları, yaklaşık 1000 yeni bakteri türünün keşfedildiğini bildirdi.

Küresel ısınmanedeniyle buzulların erimesinin ardından söz konusu bakteriler nedeniyle hastalıkların da yayılmasından endişe ediliyor. 

Independent Türkçe'nin Nature Biotechnology'den aktardığı bilgiye göre, araştırmacılar Tibet buzullarında hapsolmuş bakteri türlerinin kar ve buzlar eridikçe diğer bölgelere ulaşıp ulaşmayacağını deerlendirdi. 

Çin Bilimler Akademisi mensuplarının da aralarında bulunduğu araştırmacıların 2010 ve 2016 yılları arasında aldıkları numuneler üzerinde yaptıkları araştırmaların ardından elde ettikleri yeni bulgular, hapsolmuş bu bakterilerden bazılarının, özellikle bu eski mikroplara karşı bağışıklığı olmayan modern bitkiler, hayvanlar ve insanlar için bulaşıcı olabileceğini ortaya çıkardı. 

Dergide yer alan makalede yeni bulguları değerlendiren bilim insanları, "Bu mikroorganizmalar bitkileri, hayvanları ve insanları savunmasız hale getiren yeni virülans faktörlerine sahip olabilir" ifadelerini kullandı. 

Araştırmada görev alan bilim insanları, buzullarda hapsolmuş bu tür antik ve modern patojenik mikropların "yerel salgınlara ve hatta pandemiye yol açabileceği" uyarısı yaptı.