Hangi belediyelere neden kayyum atandı?

Yerel seçimlerden sonra terör örgütü ile iltisaklı olan belediyelere İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandı.

31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra Diyarbakır, Mardin, Van ve Hakkari belediyelerine, mevcut belediye başkanlarının terörle iltisaklı faaliyetleri dolayısıyla görevlerine son verildi. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine valiler görevlendirildi. Ayrıca, soruşturmaları devam eden mevcut HDP’li belediye başlanlarının da görevlerine son verilmesi bekleniyor.

Erdoğan: “Kapının önüne koyarız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kayyum atanan HDP’li belediyeler hakkında konuştu. Terörle mücadelenin devam edeceğini ifade Erdoğan, HDP’li belediyeler hakkında: “Halka değil de teröristlere hizmet ediyorsa şehit yavrularımızın ailelerini belediyenin önüne koyuyorsa biz de onları kapının önüne koyarız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Erdoğan, 25 Şubat 2019’da Yozgat’ta yaptığı konuşmada, “Kandil emrediyor, CHP bunları yerine getiriyor. Kürdistan’da HDP’ye vereceğiz, batıda da AK Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz diyor. Türkiye’de Kürdistan diye bölge ne zaman çıktı? 31 Mart’ta cevabı en güzel şekilde alacaksınız. Ülkemizi bölmeye çalışanlara yüz vermeyiz. Açtıkları çukurları onları gömdük mü? Kayyum atanan yerleri geri alacağız diyorlar. Benim vatandaşım bunları geri almana fırsat veriyorsa, devletin imkanlarını Kandil’e gönderecek olursanız yine kayyumlarımızı atarız.” ifadelerini kullanmıştı.

Diyarbakır

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı , “terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.

Mızraklı’nın tutulanmasının gerekçelerinden biri, PKK’lı bir itirafçının savcılıkta verdiği beyan. Beyanda 2016'da Nusaybin'de güvenlik güçlerine teslim olan Bermal kod adlı örgüt üyesi Mart 2019'daki beyanında, Mızraklı'nın özel bir hastanede genel cerrah olarak görev yaptığı dönemde, yaralı bir örgüt mensubunu ameliyat ederek güvenlik görevlilerine bildirmeksizin ertesi gün taburcu ettiği iddia ediliyor.

Buna ek olarak Mızraklı hakkında adli makamlarca hakkında yürütülen "Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme" ''Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" "Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Suçu ve Suçluyu Övmek" suçlarından, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen 3 ayrı soruşturma bulunuyor.

Adnan Selçuk Mızraklı yerine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu görevlendirildi.

Buna ek olarak, Diyarbakır'ın Kayapınar, Kocaköy ve Bismil ilçelerinde gözaltına alınan HDP belediye başkanlarının yerine bu ilçelerin kaymakamları belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Buna göre Kayapınar'da Kaymakam Ünal Koç, Kocaköy'de Kaymakam Yasin Yunak ve Bismil'de Kaymakam Kerem Süleyman vekaleten görevlendirildi.

Van

HDP’li Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, adli makamlarca hakkında yürütülen "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" "Suçu ve Suçluyu Övme, Terör Örgütü Propagandası Yapmak" "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından (7) ayrı soruşturma ve/veya kovuşturma ile Bakanlığımızca yürütülen (3) ayrı soruşturma kapsamında belediye başkanlığı görevine son verildi.

Ertan yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan belediye başkanlığına getirildi.

Büyükşehir belediyesine ek olarak Saray ilçesi Belediye Başkanı HDP’li Caziye Duman'ın gözaltına alınmasının ardından İlçe Kaymakamı Mehmet Halis Aydın belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

Mardin

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "PKK/KCK terör örgütü ve uzantılarının bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkanlarını illegal amaçlar için kullandıkları" iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.

Buna ek olarak Ahmet Türk, belediye iştirakı olan birçok şirketin yönetimine PKK bağlantılı kişileri getirdi. Türk ayrıca 313 Hak-İş üyesi işçiyi HDP'li olmadıkları gerekçesiyle işten çıkarttı.

Ahmet Türk’ün yerine Mardin Valisi Mustafa yaman görevlendirildi.

Merkezin dışında Mardin'in Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz terör soruşturmaları sonucu görevden uzaklaştırıldı. Kızıltepe İlçe Belediyesi'ne, Kaymakam Hüseyin Çam kayyum olarak atandı. Mardin'in Nusaybin ilçesinde ise yine terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP'li Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz'in yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar Valilik tarafından kayyum olarak atandı.

Hakkari

Hakkari'de 15 Ekim'de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar ve Belediye meclis üyesi İrfan Sarı, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.

Karaman ve belediye meclis üyesi Sarı, gizli tanık ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 'terör örgütü üyeliği' ve 'terör örgütü propagandası'ndan, Yüksekova Belediye Başkanı Yaşar da 'örgüt üyeliği', “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçlamalarından tutuklandı.

HDP'li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman'ın yerine bugün Vali İdris Akbıyık kayyum atandı.