Kongre ile birlikte AK Parti kadroları değişecek

AK Parti'nin 7'nci Olağan Büyük Kongre'sinde yeni isimlerin de kadroya dahil edilmesi bekleniyor. Dün NTV'de yaptığı açıklama ile 2023'ü işaret eden Mahir Ünal, "sadece partide değil diğer alanlarda da düzenleme yapılacağı"nı işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla 7. Olağan Büyük Kongresi'ni '2023'e hazırlık' olarak ilan eden AK Parti'de kadro değişimi bekleniyor. 

Ankara Spor Salonu'nda yapılacak kongrede önemli değişimlere imza edilmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongrede yapacağı konuşmayı, "2023'ün manifestosu olacak" sözleriyle tanımlamıştı.

Kongrede partinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun (MKYK) üye sayısının 75'e çıkarılması bekleniyor. AK Parti'de görev almış eski bakan ve milletvekillerinin yanı sıra yeni isimlerin de katılacağı MKYK'nın 100 kişiye ulaşması bekleniyor. 15'i kadın ve 15'i gençlerden oluşan MKYK'da genç ve kadın sayısında artış olabileceği de beklentiler arasında.

2023 hedefleri arasına 'tek şapka' uygulamasını da dahil eden AK Parti'de, kadrolarda ve yönetim kademelerinde görev alan isimlerin yalnızca bir alanda yetkilendirilmesi gündemde.

Kongre'de onaylanacak olan yeni tüzük ile AK Parti Genel Merkezi birimlerinde de değişimler yapılması bekleniyor.

Bazı birimlerde birleştirme söz konusu olurken, Bilişim ve Teknoloji adıyla yeni bir birimin oluşturulması da gündemde. Parti'nin sosyal medya etkinliklerinin bu birim tarafından üstlenilmesi vurgulanırken, bazı birimlerin de isimlerinin değiştirilmesi planlamalar arasında.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın aktardığı bilgiye göre, AR-GE başkanlığının isminin de AR-GE ve Eğitim Başkanlığı olarak yeniden düzenleneceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir buçuk saat sürmesi beklenen konuşmasında insan hakları ve ekonomi reformalarını içeren kapsamlı bir manifsto sunması bekleniyor.