NATO, 4 Avrupa ülkesinin Patriot füzesi almasını destekledi

NATO üyesi bir grup Avrupa ülkesi toplu halde 1000 adet Patriot hava savunma füzesi alacaklarını duyurdu. NATO’nun satın alma birimi, bir kontrat ile bu ülkelerin Patriot alımını destekleyeceğini belirtti.

Almanya, Hollanda, Romanya ve İspanya’dan oluşan bir grup Avrupa ülkesi 5,5 milyar dolar karşılığında 1000 adet Patriot füzesi satın alacak.

Patriot’ların Avrupa’daki lojistik desteğini sağlayan ve Raytheon ile MBDA Almanya’nın ortak girişimi olarak kurulan COMLOG firması, NATO ile anlaşma yapmaya hak kazanan firma oldu.

NATO’dan yapılan açıklamada “Sağlamlaştırılmış çok uluslu tedarik, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) ruhuna uygun olarak ölçek ekonomileri sunmakta ve artan talebi karşılamak üzere yeni GEM-T füzeleri için üretim kapasitesinin genişletilmesini desteklemektedir” ifadelerine yer verildi.

MBDA direktörü Thomas Gottschild, açıklamasında, NATO kontratının Avrupa’daki endüstri ve savunma kapasitelerini artırdığına ve COMLOG tesisinin ABD dışında türünün tek örneği olduğuna değindi.