ABD'li siyasetçilerin tehlikeli Afganistan gezisi

Afganistan’daki tahliye çalışmaları sürerken, iki ABD Kongre üyesinin gizlice Afganistan’a gittiği öğrenildi.

ABD, Afganistan’daki tahliye sürecini 31 Ağustos’a kadar tamamlayacağını açıkladı. Tahliye çalışmalarının bu kapsamda hızlandırılmasından önce Kabil Havalimanı’nda yaşananlar ABD’nin sert bir şekilde eleştirilmesine neden olmuştu. ABD’li iki Kongre üyesinin ise tahliye çalışmalarını yerinde görmek ve denetlemek amacıyla gizlice Afganistan’a gittiklerini açıkladı.

Massachusetts'ten Demokrat Seth Moulton ve Michigan'dan Cumhuriyetçi Peter Meijer salı günü yaptıkları ortak açıklamada, "Amerikalıları ve müttefiklerimizi tahliye etme misyonunu denetlemek için" Kabil'e gittiklerini belirtti. Kongre üyeleri, tahliye edilecek kişilere yönelik risk oluşturmamak adına seyahatin gizli tutulduğunu ifade etti.

SİYASİLERDEN SERT TEPKİ

CNN’e açıklama yapan ABD'li bir yetkili, söz konusu ziyareti "yararsız bir dikkat dağıtma" olarak nitelendirdi. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı'na Kongre üyelerinin Afganistan'a uçacaklarına dair önceden haber verilmediğini söyledi.

Her ikisi de Orta Doğu'da görev yapmış eski askerler olan Moulton ve Meijer, "Kongre üyeleri olarak, yürütme organını denetleme görevimiz var" dedi. Öte yandan, "boş koltuklu bir uçakta, sadece mürettebata özel koltuklarda oturarak, bizim varlığımız yüzünden koltuğa ihtiyacı olan hiç kimsenin yersiz kalmamasını sağlayacak şekilde" seyahat ettiklerini söyleyerek kendilerini savundu.

Silahlı Kuvvetler Komitesi üyesi Demokrat Sara Jacobs da meslektaşlarının yurtdışına seyahat etme kararını, "İster Haiti ister Afganistan, kendi egonuz için bir felaket bölgesinde yer kaplamanız kimseye yardım etmez" sözleriyle sert bir şekilde eleştirdi.