Hamilelikte Covid-19 aşısı yaptırılabilir mi?

Covid-19’a dair en çok merak edilen konuların başında gebelik dönemi aşı yapılmasının sakıncalı olup olmadığı geliyor. Bunun yanı sıra, aşıların kadınların adet düzenindeki etkisi de gündemde. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, konuya dair merak edilen tüm soruları Intell4’a cevapladı.

Covid-19 aşıları ve gebelik ilişkisi en çok tartışılan konulardan bir tanesi. Özellikle son dönemde ülkemizde aşılamanın hızlanması ile bu konuda daha çok gündeme gelmeye başladı.

113

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, Covid-19 aşılarının gebelik üzerine etkileri konusunda net bir bulgu olmadığını belirterek, “ABD’de 36 bin gönüllü gebeden sonuçlarına ulaşılan 4 bin gebe üzerinde yapılan araştırmalarda Biontech aşısının gebelik sırasında herhangi bir sorun çıkarttığına dair bulguya rastlanmadı” dedi.

213

Fıçıcıoğlu, “Yine ABD ve İngiltere ilaç ve sağlık düzenleme kurumu gibi ilgili kurumlar aşıların yan etkilerini yakından takip etmekte olup, bu zamana kadar gebeliğe olumsuz bir etki bildirilmedi” dedi.

Hangi aşının güvenli olduğuna dair tartışmalara yorum getiren Fıçıcıoğlu, “Aşılar ile ilgili kesin bir güvenlik verisi hala yok. Aşılar sonuncu test aşaması olan FAZ3 aşamasını daha tamamlamış değil. Ancak, Covid-19 salgını nedeniyle acil olarak uygulamaya sokuldu. mRNA aşısı dediğimiz Biontech ile ilgili güvenlik verileri bulunmaktadır. Şu ana kadar ülkemiz de dahil gebelik sonuçları ile ilgili olumsuz bir sonuç bildirilmemiştir.”

413