Heniyye: “Türkiye’nin Filistin davasında kilit bir rolü var”

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Türkiye’nin Filistin davasına yönelik siyasi düzeyde önemli ve kilit bir rolü olduğunu belirtti.

Hamas lideri İsmail Heniyye, Hamas Hareketine ait El-Aksa televizyon kanalına konuştu. Heniyye, Türkiye’nin Filistin davası ile ilgili tutumu, Suudi Arabistan’daki Filistinli tutuklular ve İsrail’in Gazze’ye yönelik uyguladığı abluka konularına değindi.

Heniyye, Türkiye’nin Filistin davası ile ilgili tutumuna saygı duyduklarını söylerken, “Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uluslararası platformlarda Türkiye’nin Filistin davası ile ilgili tutumunu dile getiriyor. Türkiye’nin bu tutumunu takdir ediyoruz ve saygı duyuyoruz. Türkiye’nin Filistin davasına yönelik siyasi düzeyde kilit bir rolü var” şeklinde konuştu.

Heniyye, Türk halkı ve insani yardım kuruluşlarının Filistin halkına sağladığı insani desteğe de övgüde bulundu.

Suudi Arabistan’daki Filistinli tutuklular konusu hakkında konuşan Hamas Siyasi Büro Başkanı, “Suudi Arabistan’ın Filistinli tutuklulara yönelik kararları şok edici. Bu kararlara şaşırdık. Bunun, Filistin davasını destekleyen ve kucaklayan bir ülke olarak bildiğimiz Suudi Arabistan olmadığını söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Heniyye, Filistinli tutukluları serbest bırakması için Suudi Arabistan’a çağrı yaptı.