İsrailli rehineden Hamas açıklaması: “Onlar olmasaydı öldürülürdük”

Hamas'ın 7 Ekim'de rehin aldığı İsrailli rehine Chen Goldstein-Almog, takasta serbest kaldı. Chen, Kassam Tugayları'nın vücutlarıyla siper olarak, kendisini ve çocuklarını İsrail'in saldırılarından koruduğunu açıkladı. Chen, "Bizi esir alanlar olmasaydı, kendi kuvvetlerimizin ateşiyle öldürülürdük." dedi.

Serbest bırakılan İsrailli bir rehine, İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanı sırasında Hamas askerlerinin kendisini koruduğunu anlattı. 48 yaşındaki Chen Goldstein-Almog ve 17 yaşındaki kızı Agam Goldstein-Almog, 11 yaşındaki Gal ve 9 yaşındaki Tal adlı küçük çocuklarıyla birlikte 7 Ekim'de Hamas'ın sınır ötesi saldırısı sırasında rehin alındı.

17

Chen, rehinelerin İsrail hava saldırıları sırasında bir süpermarketin arkasında bir yerde kaldıklarını söyledi. Chen, "Gardiyanlarımız, bizi esir alanlar, üzerimizdeydiler ve vücutlarıyla bizi saldırılardan koruyorlardı. Onlar için çok değerliydik." dedi.

27

Söz konusu dört kişi, Hamas ile İsrail arasında geçen ay varılan ve aralarında 71 kadın ve 169 çocuğun da bulunduğu 240 Filistinli karşılığında 81 İsrailli ve 24 yabancının serbest bırakılmasını öngören takas anlaşmasıyla serbest kaldı.

İsrailli kadın, kendisini esir alanlara, onları öldürüp öldürmeyeceklerini sorduğunu belirterek şunları söyledi:

"Onlar da bize şöyle derdi: Biz sizden önce öleceğiz."

47