Hamas ile Suriye arasında yeniden normalleşme iddiası

Şarku’l Avsat’a bilgi veren Hamas Hareketinden bir kaynak, Hareket’in 10 yıllık kesintinin ardından Suriye ile ilişkilerini yeniden canlandırmaya hazırlandığını belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Hamaslı kaynak, 10 yıllık kesintinin ve birkaç yıldır devam eden düşük düzeyli görüşmelerin ardından Suriye ile ilişkilerini yeniden canlandıracaklarını söyledi. Kaynak, Esad yönetimi ile ilişkilerin canlandırılmasının, İran ve Hizbullah ile yıllardır devam eden tartışmaların bir parçası olduğunu ifade etti.

Söz konusu kaynak, Hamas’ın tarafsız olmaya özen gösterdiğini ve aracılara (İran ve Hizbullah) olumlu işaretler verdiğini belirtirken, Esad yönetiminden de olumlu işaretler aldığını kaydetti.

Söz konusu kararın yeni olmadığını söyleyen kaynak, 10 ay önce bu karara varıldığını ifade etti. Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Hamas’ın son toplantılarında Tahran ve Şam’a yakın isimlerin yönetimdeki pozisyonu güçlenmişti. Bu isimler, Tahran ile ilişkilerin güçlendirilmesini savunuyor ve Esad yönetimi ile çatışma halinde olan Müslüman Kardeşler ile tamamen özdeşleştirilmesinden rahatsızlık duyuyor.

Öte yandan Reuters’a konuşan Hamas içinden kaynaklar da; Hamas’ın 10 yıl aranın ardından Esad yönetimi ile ilişkileri normalleştirme yönünde adım attığını ifade etti.

Reuters’ın Hamas’ın içinden iki yetkiliye dayandırdığı habere göre, Hareket 10 yıl aranın ardından Esad ile ilişkileri yeniden tesis etmeyi planlıyor. İsmini açıklamayan bir kaynak, tarafların ilişkileri düzeltme konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu ve üst düzey heyetlerin katılımıyla toplantılar gerçekleştirildiğini aktardı.