Hamaney Zarif'i affetmedi: "Düşmanlarımızın sözlerinin tekrarı"

İran lideri Hamaney, Dışişleri Bakanı Zarif’in sızdırılan ses kaydı ile ilgili açıklama yaptı. Zarif’in sözlerini eleştiren Hamaney, “ABD’nin sözlerinin tekrarı” yorumunda bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in sızdırılan ses kaydı İran’da gündem yaratmıştı. İran lideri Hamaney’den de Zarif’in sözlerine yönelik eleştiri geldi. Hamaney, bu sözleri duyduğu için üzüldüğünü belirterek, “Düşmanlarımızın konuşmalarının tekrarı sözler. ABD’nin sözlerinin tekrarı” açıklamasını yaptı.

Hamaney, Zarif’in ses kaydını yayınlayan medya organlarını da “İran karşıtı ve düşman medya” olarak nitelendirdi.

“İRAN’IN ÇİN VE RUSYA İLE YAKINLAŞMASINDAN RAHATSIZLAR”

İran lideri, Kasım Süleymani’yi ABD’nin öldürdüğüne işaret ederek, İran’ın bölgedeki nüfuzundan rahatsız olunduğunu belirtti. Hamaney, İran’ın manevi gücünün önemini vurgulayarak, “Kudüs gücü ve şehit Süleymani hakkında düşmanların sözleri tekrarlanmamalı. Kudüs gücü ile İran’ın Batı Asya’daki politikası gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

Batılı güçlerin İran’ın dış siyasetini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek ve Zarif’in de buna bayraktarlık yapmasını istediklerini söyleyen Hamaney, Çin ve Rusya ile geliştirilen ilişkiden de bu nedenle rahatsız olduklarını vurguladı.

Öte yandan Hamaney, ülkenin dış siyasetinin Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmediğinin de altını çizdi. Dış siyasetin ülkenin üst organları tarafından belirlendiğini belirten Hamaney, Dışişleri Bakanlığı’nın bu siyaseti icra eden taraf olduğunu ifade etti.

ZARİF AF DİLEDİ

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi eleştirdiği gizli ses kaydındaki sözleri hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Sözlerinin Süleymani’nin ailesini ve sevenlerini incittiğini belirten Zarif, onlardan af dilediğini söyledi.