Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Halid bin Selman Washington'a gitti

Veliaht Prens Selman’ın kardeşi ve Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Halid bin Selman, Washington’daki üst düzey yetkililer ile görüştü.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Halid bin Selman, ABD'nin kardeşi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilişkilendirmesinden aylar sonra ABD'deki üst düzey yetkililer ile görüştü.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir araya gelen Prens Halid, iki ülke arasındaki savunma iş birliği ve bölgesel istikrarı korumaya yönelik çalışmalar hakkında görüştüklerini dile getirdi.

Pentagon yetkilileri ise ABD’nin Yemen’deki savaşı sona erdirmek ve İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini engellemek için Suudi Arabistan ile birlikte çalışmaya kararlı olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan gelen açıklamada, Prens Halid’in ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüştüğü ve ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle de görüşmesinin beklendiğini ifade etti.

KAŞIKÇI CİNAYETİ GÜNDEME GELEBİLİR

Beyaz Sözcüsü Jen Psaki, salı günü yaptığı açıklamada görüşmeye dair, "ABD ile Suudi Arabistan arasında uzun süredir devam eden ortaklığı, bölgesel güvenliği ve ABD'nin Suudi Arabistan'ın topraklarını savunmasına yardım etme taahhüdünü tartışacaklar" dedi ve Kaşıkçı cinayetinin de gündeme gelebileceğini ekledi.

Daha önceden duyurulmayan üst düzey Suudi ziyaretinin, ABD’nin Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttuğu istihbarat raporundan aylar sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, söz konusu raporun “Krallık’ın liderliğine ilişkin olumsuz, yanlış ve kabul edilemez bir değerlendirme” içerdiğini söyleyerek, “yanlış bilgi ve sonuçlar” içerdiğini iddia etti.