Hakan Atilla Türkiye’de

İran yaptırımlarını deldiği için Amerika’da 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, tutuklu bulunduğu ABD’den Türkiye’ye döndü. Atilla’nın temyiz sürecinin Türkiye’de devam edeceği biliniyor..

Hakan Atilla İstanbul'a geldi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de yürütülen İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla yargılanan ve davada suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 32 ay tutukluluğu istenen Pennsylvania eyaletindeki FCI Schuylkill Cezaevi'nden iyi halden çarptırıldığı cezadan dört ay önce tahliye edildi ve 28 aydır tutuklu bulunduğu ABD’den Türkiye’ye döndü. Federal Correctional Institution-Federal Düzeltme Kurumu FCI Schuylkill Cezaevi'nde hapis cezasını tamamlayan Atilla dün akşam dün akşam saatlerinde Türkiye’ye gönderilmek üzere uçağa bindirilmişti bugün ise öğlen saatlerinde İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Uzun süredir kendisinden haber alınamayan, Atilla'nın aylarca hapis yattığı davanın baş aktörü Reza Zarrab’ın ise ABD'de davaya bakan New York Güney Bölgesi Federal Savcılığının koruması altında kayıplara karıştığı iddiaları söz konusu. Zarrab'ın hala Savcılıkla işbirliği yaptığı, yani konuşmaya devam ettiği, dolayısıyla Federal Soruşturma Bürosu (FBI) gözetiminde, gizli bir yerde tutulduğu biliniyor. Savcılık hayati tehlike gerekçesiyle Zarrab'ın yeri konusunda herhangi bir bilgi vermiyordu ancak Zarrab'ın zaman zaman New York'ta halka açık yerlerde görünmesi, Savcılığın kendisini bir hapishanede değil, özel bir evde tuttuğu tahminlerini arttırıyor.

Dava süreci

İran asıllı İşadamı Reza Zarrab Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin FETÖ kumpası olarak nitelendirdiği 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile Türkiye'nin gündemine oturdu. Sarraf'ın Türkiye'nin altın ihracatı karşılığı İran'dan doğalgaz alımını yürüten isim olduğu öne sürülüyordu. Sarraf, 16 Mart 2016'da Miami'de gözaltına alındı ve 21 Mart 2016'da ise mahkemeye çıkarılıp tutuklandı. Sarraf'ın 2010-2015 arasında ABD'nin nükleer programı nedeniyle İran'a uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanması, yargılama sürecinin Türkiye'ye uzanabileceği endişelerine yol açtı. Türk hükümeti, Sarraf'tan haber alınamadığı, can güvenliğinden endişe edildiği gerekçesiyle iki nota ile ABD makamlarından bilgi istedi. Ancak Sarraf'ın, yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017'de hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla iş birliğine gittiği ortaya çıktı.

Sarraf'ın altın karşılığı doğalgaz ticareti için kullandığı banka ise devlet bankası olan Halkbank'tı. Mehmet Hakan Atilla, Sarraf'ın tanık konumuna geçmesiyle davanın tek sanığı olarak yargılandı. Atilla, 27 Mart 2017'de FBI ajanları tarafından gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra Sarraf'ın yaklaşık bir yıldır hapis yattığı Metropolitan Correctional Center New York'a götürüldü. Nisan 2017'de Atilla ve Sarraf dosyaları birleştirildi. Atilla'nın avukatları dosyanın Sarraf'tan ayrı yargılanmasını talep etse de bu kabul edilmedi. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde görülen duruşma başladığında artık Rıza Sarraf sanık değil tanık konumundaydı. Tüm dava süreçleri tamamlandı ve 3 Ocak 2018'de jüri kararını açıkladı. Söz konusu karara göre Atilla'nın, kara para aklama suçlaması düştü.

ABD ve ABD Maliye Bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurmak, İran'a uygulanan Amerikan ambargosu ve Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı delmek için kumpas kurmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak, Amerikan bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak ve yasadışı finansal işlemlere bilinçli olarak göz yummaktan ise suçlu bulundu. New York Güney Bölgesi Savcılığı, Atilla'ya 188 ay hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etti. 16 Mayıs 2018'deki karar duruşmasında ise hakim Richard Berman, Atilla'nın 32 ay hapis cezası almasına, cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 bin dolar para cezası almasına hükmetti.

Atilla'nın ABD'deki tutukluğu süresince devlet yetkilileri devreye girip ülkeye iadesini istedi. Hatta Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li Rahip Brunson ile takas edilebileceği iddiaları bile ortaya atılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2018'de Brunson krizinin çözülmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleşen ilk görüşmesinde, taleplerinden biri Hakan Atilla'nın serbest bırakılması oldu ancak Erdoğan’ın bu talebi karşılık bulamadı. Hakan Atilla geçen yıl ağustos ayında, beraat talebiyle gerekçelerini sunarak mahkeme kararını temyize götürmüştü. Tüm dünyanın yakından takip ettiği bu çalkantılı süreç nihayet sona erdi ve Hakan Atilla, 32 ay tutukluluğu istenen Pennsylvania eyaletindeki FCI Schuylkill Cezaevi'nden iyi halden çarptırıldığı cezadan dört ay önce tahliye edildi. Atilla, Amerikan Göçmenlik ve Gümrük Bürosu tarafından gelen talep üzerine, 19 Temmuz’dan itibaren sınır dışı işlemlerinin gerçekleşmesi için York County Cezaevinde tutuldu. Tüm bu süreçlerin ardından ise bugün öğlen saatlerinde İstanbul’a iniş yaptı. Atilla’nın temyiz sürecinin Türkiye’de devam edeceği biliniyor..