Libya'da 7 şehir daha Hafter'den temizlendi

Libya’da hükümet Türkiye’nin desteğiyle darbeci Hafter’i 5 günde dağılma aşamasına getirdi. Hafter’in yüksek rütbeli subayları ile çok sayıda paralı askeri teslim alındı. Operasyon sözcüsü Mustafa El Meje-i, Yeni Şafak’a batı kıyısındaki 7 şehri işgalden kurtardıklarını, kontrol altına alınan alanın 3 bin 500 kilometrekare olduğunu aktardı. Hafter, Avrupa’ya şantaj olarak kullandığı Malita gaz sahasından da çıkarıldı.

Libya’da, Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, terörist Hafter’e ardı ardına darbeler indiriyor. Hafta başında birçok yeri kontrol altına alan UMH güçleri, bu kez de başkent Trablus’un güneydoğusundaki Terhune kentini geri almak için operasyon başlattı.

UMH’ye yakın kaynaklara göre birden fazla cephede başlayan operasyonda bazı bölgeler kontrol altına alındı. Başkent Trablus’un batısındaki Hafter güçlerinin kontrolünde bulunan Vatiyye üssüne hava operasyonu düzenlendi. SİHA ve savaş uçakları Hafter’in hedeflerini yerlebir etti. Operasyonlarda 20’ye yakın terörist sağ yakalandı.

13 Nisan’da başlatılan operasyonlar, son zamanlarda Hafter’e vurulan en ağır darbe oldu. Hava savunma sistemleri, toplanma alanları, mevzileri ve cephaneleri SİHA’lar tarafından vurulan Hafter güçleri dağılmanın eşiğine geldi. Birden fazla cephede yürütülen harekatla ilgili Yeni Şafak’a konuşan Öfke Yanardağı Operasyonu Odası Sözcüsü Mustafa El Meje-i, 13 Nisan’dan bu yana Libya’nın batı kıyısından 7 şehri Hafter işgalinden kurtardıklarını söyledi.

Kontrol altına alınan alanın toplam 3 bin 500 kilometrekare olduğunu aktaran El Meje-i, “Sayıların dilini konuşursak kontrol altına alınan alan Bahreyn’den 5 kat büyük. Hafter’in Batı’daki son kalesi olan Tarhuna ve Al Vatiyye’ye yöneldik. Kaçan Hafter güçlerinin kalıntılarını takip ediyoruz” dedi.