"Güvenli Bölge" kararına Suriye'den tepki

ABD ve Türkiye geçtiğimiz günlerde başlayan “Güvenli Bölge” görüşmelerinde mutabakata vardı. Müşterek Harekât Merkezinin kurulmasına ve güveli bölge oluşturulmasında birlikte harekât edilmesine karar veren taraflara Suriye yönetiminden tepki geldi. Suriyeli bir yetkili tarafından yapılan açıklamada alınan kararın Suriye’nin egemenliğine aykırı olduğu bildirildi.

"Güvenli Bölge" kararına Suriye'den tepki

Türkiye ve ABD arasında gergin geçen güvenli bölge görüşmelerinde taraflar derinlik, kontrol ve YPG ile ilgili konularda anlaşma sağlayamamıştı. Zaman zaman artan gerilim çözülerek bir mutabakata varıldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Mutabakata varmasıyla birlikte kamuoyuna üzerinde anlaşılan maddeler açıklandı. Hem Türkiye Millî Savunma Bakanlığı hem de ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamalarda maddelere yer verildi.  

Şu an için kamuoyuna açıklanan maddeler; Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordineli olarak sağlanması son olarak güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için tedbirler alınması konuların mutabakat varılmıştır

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de benzer bir açıklama yaptı,

ABD’nin Suriye’de DAEŞ’e karşı desteklediği PYD/YPG, bölgedeki en önemli müttefiki olarak görünmekte. Fakat Türkiye ABD’nin müttefik olarak gördüğü SDG ile birlikte onun ana gövdesini oluşturan Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve siyasi kanadı PYD'yi "PKK'nın uzantıları ve terör örgütü" olarak görüyor. Yapılan görüşmelerde gerginliğe neden olan en önemli etkende ABD'nin bir terör grubunu destekliyor olmasıydı. 

ABD ve Türkiye'nin tartışmalı güvenli bölge konusunda anlaşmalarına Suriye’den tepki 
 
ABD ve Türkiye’nin mutabakata varması Suriye tarafından tepkiyle karşılandı. Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nın resmi bir kaynağı bugün haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, ''Suriye Arap Cumhuriyeti, Suriye’deki krizi uzatmayı ve karmaşık hale getirmeyi, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne dokunmayı amaçlayan yıkıcı Amerikan müdahalesinin devam etmesini sert bir dille kınamaktadır'' dedi.  
 
Suriye’nin varılan mutabakata karşı olmasının asıl nedeni, ABD’nin bölgede terörü bitirme adına terör gruplarıyla iş birliği içerisinde olmasıdır. Suriyeli yetkili, Suriye devletinin, Suriye’deki Amerikan projesinin tüm Suriyelileri hedef alan tehlikeleri konusunda sürekli uyarıda bulunduğunu, bu projeyle uyumlu olan bazı taraflarca ulusal kuluçkaya geri dönmeye ve Suriye halkının mutlak şekilde reddettiği evhamlarından vazgeçmeye daimî bir şekilde çağrı yaptığını ifade etti.  
 
Suriyeli yetkili, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin 8 yıl boyunca ülkede varlığını sürdüren tüm terör gruplarına karşı savaştığını ve bütün Suriye topraklarında tamamen yok oluncaya kadar terörün kalıntılarının kovalanacağını belirtti.  Ayrıca Suriye’nin egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğü üzerinde herhangi bir dış müdahaleye izin verilmeyeceğini, aynı zamanda Suriyelilerin kendilerinin önderlik edeceği siyasi süreçle Suriye’nin kaderinin tayin edileceğini belirten yetkili ABD ve Türkiye arasında varılan mutabakata karşı olduklarını net bir dille ortaya koymuş oldu. Güvenli Bölge kurulmasına yönelik kararın ülkelerinin hukukuna karşı olmakla beraber uluslararası hukuka da aykırı olduğunu belirterek, söz konusu anlaşmayı reddettiklerini belirtti.