Guterres: “Kırılgan gezegenimiz pamuk ipliğine bağlı”

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda kapanış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İskoçya’nın Glasgow şehrinde iki haftadır devam eden BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.

Guterres, konferans boyunca katılımcılar tarafından önemli adımlar atıldığını vurgularken, “Ancak ne yazık ki koleksif siyasi irade bazı derin çelişkileri aşmaya yetmedi” şeklinde konuştu.

Guterres, küresel ısınmada 1,5 derece hedefini canlı tutmak için harekete geçmek gerektiğini belirtirken, “Kırılgan gezegenimiz pamuk ipliğine bağlı durumda. Hala iklim felaketinin kapısını çalıyoruz” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri, fosil yakıtların sübvansiyonlarının sona ermesi, kömürün aşamalı olarak kaldırılması ve gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için 100 milyar dolarlık iklim finansmanı taahhüdünün yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Guterres, konferansta bu hedeflere tam ulaşılamadığını kaydetti.

Guterres, “Bir günde ya da bir konferansta hedefimize varmamız mümkün değil. Ama oraya ulaşabileceğimizi biliyorum. Hayatımızın kavgasını veriyoruz. Asla pes etmeyin. Asla geri çekilmeyin ve ilerlemeye devam edin” şeklinde konuştu.