Gustavo Petro'dan Netanyahu için "Herodes" benzetmesi

Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar ile ilgili olarak “Şu an bir soykırımla karşı karşıyayız. Üstelik bu olaylar her gün 'demokrasi demokrasi' diye konuşanların gözleri önünde yaşanılıyor” dedi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Gazze’ye yönelik düzenlenen saldırılar nedeniyle İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya, Hristiyan kaynaklarında İsa peygamberin doğumundan kısa bir süre sonra Beytüllahim'deki tüm erkek bebeklerin öldürülmesi emrini verdiği iddia edilen Yahudi Kralı Herodes'e benzetti.

Petro, İngiliz sanatçı Roger Waters'ın Filistin'in haklarını savunduğu için ülkesinin başkenti Bogota'da hiçbir otel tarafından kabul edilmediğine değinerek, "Bu demokrasi midir? Uluslararası hak mıdır? Hitler'in Yahudi halkına yaptığının aynısının şu anda dile getirilmemesi için uluslararası karşıt bir dayanışma yapılıyor" şeklinde konuştu.

Filistin halkına yapılan acımasız saldırılara ve baskılara da vurgu yapan Cumhurbaşkanı Petro, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Yani şu anda bir soykırımla karşı karşıyayız. Üstelik her gün 'demokrasi demokrasi' diye konuşanların gözü önünde bu olay yaşanılıyor. Tam anlamıyla bir tutarsızlıktır. Sadece insanları, bebekleri değil, pekçok insanı öldürdüklerinin farkında değiller. Bebek katliamı işleniyor. Herodes var mıydı bilmiyorum, Herodes çok güçlüydü ve o topraklarda çocukları öldürüyordu. Bu uluslararası hukuk değildir. Uluslararası hukuk öldü.

HERODES KİMDİR?

Tarihi kaynaklarda “Büyük Hirodes” olarak bilinen ve Roma İmparatorluğu tarafından Yahudiye eyaletine gönderilen Yahudi Kralı Herodes, Matta İncilinde anlatılanlara göre, “Yahudilere liderlik edecek İsa peygamberin doğum haberini aldığında tahtını korumak için Beytüllahim'de iki yaşın altındaki tüm erkek bebeklerin öldürülmesi emrini veren zalim bir lider” olarak biliniyor.