Gürcistan’da neler oluyor?

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze geçtiğimiz günlerde istifasını açıkladı. İktidardaki Gürcistan Rüyası Partisi ise Georgiy Gahariya’yı aday gösterdi. Peki Gürcistan Başbakan Bakhtadzade neden istifa etti? Sosyal medya üzerinden hangi açıklamaları yaptı? Yeni Başbakan adayı olan Gahariya kim? Muhalefet ve halk yeni adayı neden protesto ediyor? 

Geçtiğimiz günlerde bir yılı aşkın süredir Başbakanlık görevini yürüten Mamuka Bakhtadze sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile istifa ettiğini duyurdu. Uzun bir açıklama yapan Bakhtadze; Gürcistan’ın birçok alanda ilerleme kaydettiğini, ekonomik olarak gelişmişliğini artırdığını, ABD ve Nato ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi. Ayrıca Güney Osetya ve Abhazya’nın Gürcistan’dan ayrılmasından sonra bu devletlerin uluslararası alanda tanınmamasını da başarı olarak gösterdi. Reform alanındaki gelişmeleri detaylı bir şekilde ele alan Başbakan Bakhtadze, ülkenin stratejik hedeflerine vurgu yaptı. İstifasının gerekçesine de değinen Bakhtadze, üzerindeki misyonu ve görevini başarıyla tamamladığını ve Gürcistan’da stratejik gelişim sistemi başlatmanın tam zamanı olduğunu belirtti. Bakhtadze, “2018’de Gürcistan Başbakanı olarak göreve gelmemin amacı ve ana hedefi, ülkenin gelişmesi ve gelecek yıllarda ulusal hedeflerimize ulaşılmasını sağlamaktı. Aynı zamanda stratejik bir kalkınma çerçevesi oluşturmak ve uygulamaktı. Tüm bunlar gerçekleşti. Gürcistan Başbakanı olarak bu pozisyonda görev yapmak benim için bir onur ve büyük bir sorumluluktu. İstifa etmeye karar verdim. Çünkü bu aşamadaki görevimi yerine getirdiğimi düşünüyorum. İktidardaki Gürcü Rüyası Partisindeki üyeliğim devam edecek” ifadelerini kullandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gürcistan Parlamentosu Başkanı Arçil Talakvadze, “Partimizin üyelerinin görevlerine kendiliğinden son verilmiyor. Sistemin bir değişikliğe ihtiyaç duyduğu ayyuka çıktığında, toplumun yararı için verilmesi gereken karar veriliyor” şeklinde konuştu. Bir diğer açıklama da Tiflis Belediye Başkanı ve Gürcistan Rüyası Partisi Genel Sekreteri Kaha Kaladze’den geldi. Bu istifanın sosyal medya üzerinden açıklanmasına değinen Kaladze, “Devlet başkanları da dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki sıcakkanlı siyasetçiler aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Hal böyle iken Bakhtadze’nin istifa mesajını sosyal medya üzerinden yayınlanmasında ne gibi bir sakıca olabilir?” İfadelerini kullandı. 

Gahariya Başbakan adayı gösterildi

Gürcistan’da uzun süredir kamuoyu ve kulislerde İçişleri Bakanı Georgiy Gahariya’nın Başbakanlık koltuğuna oturacağı konuşuluyordu. Başbakan Bakhtadze istifasını açıklamadan önce de bu durum sık sık dile getiriliyordu. Baktadze’nin istifasını açıklamasının ardından Gürcistan Rüyası Partisi Başkent Tiflis’te bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıdan sonra konuşan Genel Başkan Bidzina İvanişvili, İçişleri Bakanı Georgiy Gahariya’yı Başbakan adayı olarak gösterdiklerini duyurdu. Partisine aday gösterildiği için teşekkür eden Gahariya, yeni bakanlar kurulu listesini parlamentoya sundu. Gürcistan Anayasasına göre parlamentonun iki hafta içinde sunulan listeyi onaylaması gerekiyor. 

Daha önce 2016-2017 yıllarında Gürcistan Ekonomi ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı olarak görev yapmış olan Gahariya, İçişleri Bakanı olarak 13 Kasım 2017’de koltuğa oturdu ve görevini sürdürdü. Gürcistan halkının ve siyasetinin oldukça yakından tanıdığı bir isim olan Gahariya, Başkent Tiflis’te 21 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen protestolarda, güvenlik güçleri tarafından çok sayıda insanın yaralandığı olaylarda sorumlu olarak gösterildi ve ağır eleştiri ve protestolara maruz kaldı. 

Başkent Tiflis’te Gahariya tepkisi 

Gürcistan’da muhalefet partileri ve yüzlerce insan istifa eden Bakhtadze’nin yerine İçişleri Bakanı Gahariya’nın aday gösterilmesine tepki gösterdi. Başkent Tiflis’te düzenlenen protesto eylemleri ile tepkisini gösteren yüzlerce insan, adayın değiştirilmesini istedi. İçişleri Bakanı’nı 20 Haziran 2019’daki polisin halka şiddetli müdahelesinden sorumlu tutan göstericiler, Gahariya aleyhinde sloganlar attı. 76 gündür İçişleri Bakanı aleyhinde gösterilere devam eden protestocular, Başbakan seçilmesi durumunda gösterilerin devam edeceğini söylediler. 

Gahariya Başbakan olursa ne olacak?

Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte Gürcistan’daki siyasi karışıklığın bir müddet daha devam edeceği değerlendirmesinde bulunabiliriz. Muhalefet liderlerinin ve halktan bazı kesimlerin Gahariya’ya olan tepkisi azalacak gibi görünmüyor. Gahariya’nın 21 Haziran’daki olaylar hakkında bir açıklama yapıp durumu düzeltmesi gündeme gelebilir fakat bu yönde herhangi bir gelişme söz konusu değil. Muhalefet, Başbakan’ın istifasının Gürcistan Rüyası Partisi Genel Başkanı Bidzina İvanişvili’nin talebi üzerine gerçekleştiğini söylüyor. Bu konudaki görüşlerini dile getirmeyi de sürdürüyor. Önümüzdeki dönemde Gahariya’nın Başbakan olup olmayacağı ve olması halinde hangi tepkiler ile karşılaşacağı merak konusu.